لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

آمریکا محتاطانه به دولت عراق کمک می کند


ایالات متحده می گوید به کمک به دولت عراق برای مبارزه با شبه نظامیان آن کشور متعهد است، اما دست کم فعلا قصد کمک نظامی مورد درخواست نوری المالکی را ندارد.

واشنگتن می گوید رساندن حدود ۱۰۰ فروند موشک هوا به زمین را به عراق تسریع می کند و آنها را همراه تجهیزات نظامی دیگری از جمله ده پهپاد کوچک برای دولت عراق می فرستد.

بیل اسپیکس، فرمانده نیروی دریایی آمریکا که سخنگوی پنتاگون است، گفت که آمریکا قصد دارد به ارتقاء قابلیت های عراق برای مبارزه با شبه نظامیان وابسته به القاعده کمک کند.

با این وصف، آنچه دولت نوری المالکی از آمریکا خواسته، شامل هلیکوپترهای آپاچی و تانک است که قابلیت های نظامی بیشتری از تجهیزاتی دارند که آمریکا برای عراق خواهد فرستاد. بخشی از این مسئله به سبب انتقاد آمریکاست از آنچه تاکتیک های قوی مسلحانه یا نظامی المالکی برای مبارزه با مخالفان می خواند.

برخی تحلیلگران معتقدند واشنگتن به مالکی در شرایط برخورداری از توانایی و تجهیزات نظامی قو ی تر اعتماد ندارد.

سفیر عراق در واشنگتن گفته است در تلاش است تا سیاستگران آمریکایی را متقاعد کند تا تجهیزات نظامی بیشتری را در اختیار دولت مالکی بگذارد.

سفیر عراق در آمریکا می گوید پرسش کلیدی که قصد دارد در کنگره مطرح کند، آن است که آیا عراق از متحدان آمریکاست یا نه؟ اگر نیست، چطور می تواند این جایگاه را به دست آورد؟ و اگر هست، آمریکا چگونه می تواند به آن کشور کمک کند؟

آمریکا تصریح کرده است که قصد دخالت در اداره امور عراق یا تامین امنیت آن کشور را ندارد و قصد آن را هم ندارد که نیروی نظامی به آن کشور بفرستد. در این حال، از سال ۲۰۱۱ تاکنون و همزمان با خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، شمار مشاوران نظامی آمریکا در عراق افزایش یافته و اکنون به دویست نفر رسیده است.
XS
SM
MD
LG