لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

دادستان کل ایران: دولت "آدرس غلط" می‌دهد، درباره فیلترینگ فشاری وجود ندارد


دادستان کل ایران روز پنجشنبه ۱۴ مرداد ماه گفت دستگاه قضایی حتی یک بار هم به دولت برای فیلتر کردن سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی "فشار" وارد نکرده و دولت در این زمینه "آدرس غلط" می‌دهد.

محمدجعفر منتظری در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران تاکید کرد که "کار گروه تعیین مصدایق محتوای مجرمانه" هیچگاه با سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که "اطلاعات و اخبار مفید" ارائه بدهند برخورد نکرده و در این مورد به دولت هم فشاری وارد نکرده است.

به گفته این مقام ارشد قضایی ایران، تمامی سایت‌ها و شبکه‌هایی که مشمول فیلترینگ شده‌اند سه دسته "تخلف" مرتکب شده بودند؛ یا "اعتقادات مردم و مقدسات مذهبی را نشانه گرفته بودند"، یا این که "ترویج فحشا و کارهای زشت و مستهجن" کرده بودند و یا این که تخلفات "مرتبط با مسائل امنیتی" داشته‌اند.

دادستان کل ایران از مسئول خاصی نام نبرد، اما گفت که دولت "به جای فضاسازی و دادن آدرس های غلط به مردم" باید "فضاهای مجازی ملی" ایجاد کند.

رئیس جمهوری ایران پیشتر در روز دوازدهم مرداد ماه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی از نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پیگیری موضوع "حقوق‌های نامتعارف" تقدیر کرد و گفت، دولت زیر بار فشار آنهایی که معتقد بودند شبکه‌های اجتماعی باید فیلتر شوند، چون "مشکل برای جامعه درست می‌کنند"، نرفته است.

حسن روحانی برخلاف وعده‌های خود نتوانسته دسترسی آزاد به شبکه‌های اجتماعی فیلترشده مانند توییتر و فیس‌بوک را فراهم کند، با این حال در برابر فشارهای اصولگرایان برای فیلترینگ شبکه‌هایی مانند تلگرام و ایسنتاگرام مقاومت کرده است.

XS
SM
MD
LG