لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان به عدم تامین حق‌آبه؛ یک کشاورز: به اسم اسلام حق ما را گرفته‌اند


ششمین روز اعتراضات کشاورزان اصفهان، ۲۲ آبان ۱۴۰۰
ششمین روز اعتراضات کشاورزان اصفهان، ۲۲ آبان ۱۴۰۰

اعتراض گسترده کشاورزان اصفهان به کمبود آب، مدیریت آبرسانی، و عدم تخصیص حق‌آبه، روز شنبه ۲۲ آبان برای ششمین روز پیاپی ادامه یافت و گروهی از کشاورزان قهدریجان نیز به معترضان اصفهانی پیوستند.

بحران آب در فلات ایران که به گفته مقامات دولتی کوچ اجباری میلیون‌ها تن را در پی خواهد داشت، سال‌ها است از جمله زندگی کشاورزان استان اصفهان را تحت تأثیر قرار داده است.

ویدئوهای انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد کشاورزان معترض شب گذشته در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود چادر زدند و به اعتراض ادامه دادند.

هم‌زمان، خبرگزاری دولتی ایرنا نوشت که ابراهیم رئیسی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری را مامور مطالعات علمی در زمینه احیای زاینده‌رود کرده است.

روزنامه شرق نیز روز شنبه در یک گزارش میدانی نوشت کشاورزان می‌گویند سند حق‌آبه آنها پیشینه‌ای بیش از اسلام دارد و مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش است.

در این گزارش به اظهارات یکی از کشاورزان اشاره شده که می‌گوید: «سند داریم ۷۰۰ سال عمر دارد. امروز آمده‌اند آب ما را گرفته‌اند برای ذوب‌آهن، برای فولاد مبارکه. آقازاده آب کشاورزی ما را گرفته ببرد روی کوه، بدون پول زمین و برق روی کوه هلو بکارد. طرح اسمش طرح طوبی بود. کوهی که مراتع دامی مردم بود. این کارها از زمان هاشمی و خاتمی شروع شد.»

همچنین در این گزارش به نقل از یکی از کشاورزان نوشته شده است: «به اسم اسلام حق ما را گرفته‌اند. هی مصوبه دادند. یک روز جنگ بود، حالا تحریم است. آخه تحریم چه کار به آب من داره؟ چرا آب من را می‌دزدید؟ حالا آمدیم کنار پل خواجو که مردم بفهمند، دولت بیاید پای میز حساب.»

روزنامه شرق از حضور مأموران لباس شخصی در میان معترضان خبر داده و نوشته است: «کشاورزان موبایل کسی را که در حال تصویربرداری بوده، گرفته‌اند به ظن این که هدفی جز خبررسانی دارد. مامور امنیتی می‌گوید شخص مذکور اصلا مامورنما است، موبایلش را بدهید که پیگیری کنیم.» جواب کشاورزان این بوده است که کسی که موبایل را گرفته هم کشاورزنما بوده است، «این به اون در»!

یکی از ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد کشاورزان اصفهان و قهدریجان روز شنبه در بستر خشک زاینده‌رود تجمع کردند:

یک کشاورز در تجمع شبانگاهی در میان جمعیت انبوه اعتراض‌کنندگان در ساعات آغازین شنبه می‌گوید: «مگر خودشان نمی‌گویند برجام یک بار برای همیشه؟ زاینده‌رود هم یک بار برای همیشه!»

در تجمع و راهپیمایی روز جمعه معترضان اصفهانی که با همراهی و حمایت گروهی از مردم برگزار شد، معترضان شعارهای آهنگین سر دادند و گفتند: «حمومی ای حمومی، حق‌آبه مونو بردند، بیست ساله رودخونه رو، آبشو به غارت بردند، شهر به این قشنگی، دیگه صفا نداره، آبشو تو لوله کردند، سر لوله رو تابوندند، هرجا که خواستند بردند.»

XS
SM
MD
LG