لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

سومین روز دادگاه مردمی آبان ۹۸؛ شادی صدر: سپاه و نیروی انتظامی دست به کشتار زدند


تصویری از دادگاه مردمی آبان در لندن - آرشیو
تصویری از دادگاه مردمی آبان در لندن - آرشیو

سومین روز از دادگاه مردمی آبان ۹۸ در حالی ادامه یافت که طبق اعلام برگزارکنندگان آن، معاون وزیر خارجه ایران خواستار جلوگیری از ادامه کار این دادگاه شده و تهدید کرده است در غیر این صورت، بخشی از مذاکرات برجام را متوقف خواهد کرد.

شادی صدر، از برگزارکنندگان این دادگاه مردمی در گفت‌وگو با صدای آمریکا عنوان کرد که گرچه ممکن است رأی دادگاه مردمی آبان ۹۸ به سرعت اجرایی نشود، اما اگر رأی «جنایت علیه بشریت» برای هر یک از ۱۳۳ مقام جمهوری اسلامی مورد اتهام در این دادگاه صادر شود، سندی محکم برای پی‌گیری بازداشت آنها در سفرهای خارجی خواهد بود.

در سومین روز دادگاه مردمی آبان ۹۸ روز جمعه ۲۱ آبان گروه دیگری از شاهدان، از جمله پژوهشگران حقوق بشر، بازداشت‌شدگان، اقوام جان‌باختگان، و یک افسر نیروی انتظامی حضور داشتند. برخی از شهود به صورت آنلاین در جلسه دادگاه حضور یافتند و به جهت حفظ امنیت، چهره آنها پوشیده و صدای یکی از آنها تغییر داده شده بود.

در این جلسه شادی صدر، مدیر سازمان عدالت برای ایران، ویدئوهایی «راستی‌آزمایی‌ شده» از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی و نظامی با لباس شخصی و لباس فرم در میان جمعیت یا از بالای بام‌ها به نمایش گذاشت.

او همچنین با ارائه تصاویری، دادگاه را در جریان سرکوب معترضان در ماهشهر قرار داد و گفت که سپاه با تانک‌های «براق» به همراهی نیروی انتظامی با استفاده از سلاح‌های سنگین دست به کشتار زدند.

قتل یک کودک ۱۵ ساله به نام محمد داستان‌خواه در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در شیراز یکی دیگر از موارد مورد اشاره در این جلسه دادگاه بود.

یکی از شاهدان که برادرش در روز نخست اعتراضات آبان ۹۸ کشته شد، گفت که مقامات تا سه روز می‌گفتند «معترضان او را کشته‌اند»، در حالی که مشخص شد نیروهای «آتش به اختیار خامنه‌ای» با شلیک مستقیم معترضان را کشته‌اند.

کامیار احمدی، پسرخاله یکی از کشته‌شدگان آبان ۹۸ در مریوان به نام ارشاد رحمانیان، در برابر دادگاه شهادت داد که ارشاد را بازداشت کرده بودند و پس از مدتی «جسد او با کتف شکسته و جمجمه سوراخ پیدا شد.»

او اضافه کرد مقامات امنیتی و «بازجو خبرنگار» صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران سعی کرد که خانواده را وادار کند بگویند او «خودکشی» کرده است.

تلویزیون بخش فارسی صدای آمریکا دادگاه مردمی بین‌المللی آبان ۹۸ را که در حال حاضر همچنان ادامه دارد به طور زنده پخش می‌کند.

XS
SM
MD
LG