لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

تهدید فعالان کارگری محبوس در زندان اوین همزمان با روز جهانی کارگر؛ انتشار بیانیه ممنوع


عکس آرشیوی از تجمع اعراضی گروهی از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی
عکس آرشیوی از تجمع اعراضی گروهی از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز ۱۰ اردیبهشت اعلام کرد مقامات زندان اوین سه عضو زندانی این سندیکا را تهدید کرده‌اند که انتشار بیانیه از سوی آنها به مناسبت روز جهانی کارگر به افزایش سال‌های حبس‌شان منجر خواهد شد.

به گزارش کانال تلگرامی این سندیکا، رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی به همراه کیوان مهتدی یکی دیگر از فعالان کارگری زندانی، ظهر ۱۰ اردیبهشت ضمن انتقال به بند ۲۰۹، توسط بازجوها تهدید شدند هر‌گونه اعتراض و بیانیه از طرف آنها به مناسبت روز جهانی کارگر، منجر به پرونده‌سازی جدید علیه آنها خواهد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران همچنین اعلام کرد که بازجویان مشخصا تهدید کرده‌اند اگر بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی کارگر از سوی این زندانیان منتشر شود، پرونده جدید علیه آنها باز و تحویل قوه قضاییه خواهد شد، تا چند سالی به زندان‌های آنها اضافه شود.

گفته می‌شود روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت، دو تن از زنان فعال کارگری زندانی به نام‌های ریحانه انصاری‌نژاد و آنیشا اسداللهی نیز از بند زنان زندان اوین به بازجویی فراخوانده شده‌اند، که این زندانیان درخواست مقام‌های زندان را رد کرده‌اند.

کارگران ایران در حالی به ۱۱ اردیبهشت و «روز جهانی کارگر» دیگری رسیده‌اند که بیش از پیش با مشکلات عدیده معیشتی، سقوط شدید سطح زندگی، و ‌گسترش فقر و‌ ناامنی اقتصادی و ‌اجتماعی دست به گریبانند.

دولت ابراهیم رئیسی در حالی افزایش حقوق کارگران را برای سال ۱۴۰۳ کمی بیش از ۱۱ میلیون تومان در نظر گرفته که به گفته کارشناسان، حداقل درآمد لازم برای برخورداری از یک زندگی قابل‌قبول در شهرها حدود ۳۰ میلیون تومان است.

XS
SM
MD
LG