لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

نشست شورای عالی کار بی‌نتیجه پایان یافت؛ کارگران و کمیته دستمزد به توافق نرسیدند


کارگران همچنان در انتظار تعیین تکلیف حداقل دستمزدها برای سال ۱۴۰۲ هستند.
کارگران همچنان در انتظار تعیین تکلیف حداقل دستمزدها برای سال ۱۴۰۲ هستند.

نشست شورای عالی کار بدون نتیجه به پایان رسید و طرفین به توافق نرسیدند، چرا که اعضای کمیته دستمزد رقم هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام و نمایندگان گروه کارگری هم رقم ۱۷ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۱۶۰ را پیشنهاد کردند.

به گزارش «انتخاب» رقم کمیته دستمزد با رقم پیشنهادی گروه کارگری فاصله بسیار دارد و نسبت به گزارش دوماه قبل وزارت کار درباره خط فقر ۱۴ میلیون تومانی هم کمتر است.

پیش‌تر کارشناسان و فعالان حوزه کار، تصمیم‌گیری درباره رقم دستمزد ۱۴۰۲ را به جهت برآوردهای متعدد از هزینه سبد معیشت و اعلام ارقام متفاوت از ۱۵ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان سخت و پیچیده عنوان کرده بودند.

علی خدایی عضو کارگری شورایعالی کار پس از پایان جلسه به «ایلنا» گفت: «در این نشست هیچ توافقی حاصل نشد؛ حتی هنوز نتوانسته‌ایم بر سر رقم سبد معیشت به توافق برسیم؛ متاسفانه اعداد و ارقامی که دولتی‌ها و کارفرمایان در نظر دارند، اصلاً مورد قبول ما نیست.»

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور نیز گفته است کف دستمزد بسیار پایین و شکاف هزینه و درآمد زیاد است و اگر همین الان ۱۰۰ درصد به حقوق افزوده شود, بازهم دستمزد با خط فقر فاصله چشمگیر دارد.

سمیه گلپور در گفت و گو با «ایلنا» تاکید کرده در بسیاری از استان‌ها کارفرمایان در صنایع مختلف اذعان دارند که بسیاری از کارگران به دلیل دستمزد پایین ماندگاری در کار ندارند و ترجیح می دهند در مشاغل کاذب و آزاد فعالیت کند. چرا که با دستمزد شورای عالی کار معیشت کارگر تأمین نمی شود. با توجه به بحرانی که در کمبود کارگر در صنایع داریم, اگر دستمزد منطقی افزایش پیدا نکند, این بحران بدتر می شود.

روز یکشنه ۲۱ اسفندماه نیز جلسه تعیین هزینه سبد معیشت بی‌نتیجه ماند و محسن باقری، رئیس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار در این زمینه گفت:«با هر شیوه‌ای که می‌خواهیم محاسبات نرخ سبد معیشت را انجام دهیم، با وزارت اقتصاد به چالش می‌خوریم و نمایندگان کارفرمایی هم که منافع خود را همسو با نظرات دولتی ها می‌بینند، پشت آنها در‌می‌آیند.»

باقری تاکید کرده است که سبد معیشت مبنای چانه زنی طرفین برای ورود به جلسات شورای‌عالی کار است اما از آنجایی که این رقم فعلاً مشخص نشده است لذا کار شورای‌ عالی کار، سخت‌تر خواهد بود.

صولت مرتضوی وزیر کار پیش‌تر در مورد تهیه حداقل مزد کارگران گفته بود: تعیین حداقل دستمزد کارگران در مذاکره سه‌جانبه بین نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می‌شود و امیدواریم تا قبل از پایان سال جاری حداقل دستمزد کارگران مشخص و اعلام شود.

XS
SM
MD
LG