لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

رهبران ایران و اندونزی موافقتنامه تجاری ترجیحی امضا کردند


رهبران ایران و اندونزی در شهر جاكارتا در روز سه شنبه
رهبران ایران و اندونزی در شهر جاكارتا در روز سه شنبه

رهبران ایران و اندونزی روز سه‌شنبه، دوم خرداد، در شهر جاکارتا یک موافقتنامه تجاری ترجیحی را با هدف گسترش روابط اقتصادی دو کشور امضا کردند.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی، در پی مراسم امضای قرارداد با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد که این موافقتنامه، تجارت بین دو کشور را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس این موافقتنامه، اندونزی به فرآورده‌های ایران، مانند دارو، محصولات نساجی و چای، دسترسی بیشتری خواهد داشت... ضمن اینکه اندونزی تعرفه‌ها بر روی نفت و تولیدات شیمیایی و فلزات و لبنیات ایران را کاهش خواهد داد.

در این حال، یک مقام وزارت بازرگانی اندونزی گفت ایران می‌تواند دروازه‌ای برای ورود اندونزی به منطقه، حتی ترکیه، باشد؛ بویژه اینکه اندونزی فاقد هرگونه توافق تجاری با ترکیه است.

به نوشته رویترز، بازدید ابراهیم رئیسی از اندونزی در شرایطی انجام می‌گیرد که پیوندهای تهران با غرب در پی سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران توسط نیروهای امنیتی بطور فزاینده‌ای تنش‌آلود است. چندین کشور، از جمله ایالات متحده، تحریم‌های گسترده‌ای را به دلیل برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و موارد متعدد نقض حقوق بشر علیه ایران اعمال کرده اند.

میزان تجارت بین ایران و اندونزی در سال ۲۰۱۹ میلادی، در پی وضع تحریم‌های آمریکا علیه ایران از مبلغ ۷۱۵ میلیون دلار به ۱۴۱ میلیون دلار کاهش یافت. در حال حاضر، ارزش تجارت دو کشور حدود ۲۵۰ میلیون دلار است.

XS
SM
MD
LG