لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

سفر مودی به ایران، دیداری راهبردی


سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به ایران که روز یکشنبه آغاز می شود، دیداری با اهمیتی استراتژیک توصیف می شود، به ویژه با توجه به این واقعیت که او تا کنون با کشور دیگری گرم نگرفته است. همچنین در پی لغو تحریم های سازمان ملل متحد علیه تهران صورت می گیرد.

روزنامه ایندین اکسپرس می نویسد با توجه به حسن نیت ایران و هند نسبت به یکدیگر، تسویه حساب شش و نیم میلیارد دلاری که تهران می گوید بابت فروش گاز به دهلی نو طلبکار است دشوار نخواهد بود. هر دو به یکدیگر بدهکار هستند، زیرا هند زمانی که تحریم های غرب معامله با ایران را ممنوع می ساخت، ازآن کشور نفت خرید. با این حال، باید نحوه پرداخت روشن شود.

هند علاقه مند است مناسبات تجاری بهتری با ایران داشته باشد. در حقیقت، این مقوله اصلی دیدار دو روزه مودی است . موضوع مهم دیگر برای هند مشارکت در توسعه بندر چابهار ایران است که آماده است سرمایه گذاری سنگینی در آن انجام دهد. توافقی که قبلا در این باره صورت گرفته است ،احتمالا در جریان دیدار مودی قطعی خواهد شد. هند چابهار را یک نقطه دسترسی به کشورهای نفتخیز آسیای میانه می بیند.

ایران نیز برای دیدار مودی اهمیتی زیاد قائل است، و بعنوان نشانه ای از آن، او قرار است با آیت الله خامنه ای ملاقات کند.توسعه زیر بنائی در منطقه نیز در راس مذاکرات مودی با مقامات ایران قرار خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG