لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

اتحادیه اروپا: ایران اهداف اتمی خود را روشن کند


نمایندگان کشورهای غرب در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه از نماینده جدید جمهوری اسلامی ایران بسردی استقبال کردند و گفتند تهران نباید هیچ فرصتی را برای اثبات صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود ازدست بدهد.

انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری بر این امید که یک راه حل دیپلماتیک برای بن بست اتمی پیدا شود افزوده است. روحانی مسئولیت مذاکرات آینده با قدرت های جهانی را به محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه واگذار کرده و رضا نجفی را بعنوان نماینده ایران در آژانس برگزیده است.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، ژوزف مک مانوس نماینده آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی در جلسه محرمانه هیات حکام آژانس در وین گفت ایران از اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی خودداری می کند و به انجام اقداماتی در مغایرت مستقیم با تعهداتش ادامه می دهد.

او غنی سازی اورانیوم را از آن جمله دانست و گفت با رئیس جمهوری و دولت جدید، ایران فرصت دارد مسیرخود را از «سرسختی به همکاری، و از سردرگم سازی به شفافیت تغییردهد.»

نماینده لیتوانی در آژانس در بیانیه ای از سوی اتحادیه اروپا گفت جدیدترین گزارش آژانس که حاکی است ایران به توسعه فعالیت های اتمی ادامه می دهد، «برنگرانی ما می افزاید.»

اسوشیتدپرس می گوید بیانیه ایران را تهدید می کند در صورت خودداری از همکاری با بازرسان سازمان ملل متحد به اقدام دیپلماتیک سختی دست خواهد زد.

ایران کوشش برای دست یابی به تسلیحات اتمی را تکذیب می کند، درهمین حال شش قطعنامه ای را که سازمان ملل متحد تصویب کرده است غیرقانونی می داند.

ده دور مذاکره در دو سال گذشته نتوانسته است به بن بست اتمی ایران پایان دهد. دو طرف قرار است روز ٢٧ سپتامبر بار دیگر ملاقات کنند.
XS
SM
MD
LG