لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

سناتور آمریکایی خواستار «اقدامات قدرتمند» آژانس علیه ایران در آستانه نشست شورای حکام شد


جیم ریش - آرشیو
جیم ریش - آرشیو

سناتور جیم ریش، نفر دوم کمیته روابط خارجی سنا، روز سه شنبه با رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی که به واشنگتن سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

سناتور ریش بعد از این دیدار در بیانیه‌ای گفت: «ایران در حالی که همچنان تعهدات بین‌المللی خود را نقض می‌کند و مانع از انجام وظایف نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌شود، برنامه هسته‌ای خود را پیش می‌برد.»

این سناتور جمهوری‌خواه گفت عدم ارائه «پاسخ‌های معتبر» تهران به سوالات آژانس در مورد سایت‌های هسته ای اعلام نشده در ایران «غیر قابل قبول» است.

جیم ریش در بیانیه خود گفته است که در دیدار روز سه شنبه با گروسی از او برای «رهبری قوی» و پیگیری تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد سایت‌های پیشتر اعلام نشده ایران تشکر کرده است و از او خواسته است تا زمانی که ایران تمام اطلاعات مورد نیاز را ارائه ندهد، به فشار خود بر آن کشور ادامه دهد.

رافائل گروسی پیشتر گفته است که انتظار دارد پیش از برگزاری جلسه شورای حکام در ماه نوامبر، به ایران سفر کند. جیم ریش در بیانیه خود خواستار آماده شدن آژانس برای اتخاذ «اقدامات قدرتمند» علیه ایران پیش از جلسه شورای حکام در ماه نوامبر، و آماده شدن برای سرزنش قاطع و ارجاع پرونده آن کشور شده است.

آقای ریش در این بیانیه از رئیس جمهوری ایالات متحده خواسته است که درک کند ایران به هیچ توافقی که «منافع ایالات متحده و متحدان ما را حفظ کند علاقه‌ای ندارد» و آینده پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و مشروعیت آژانس بین المللی انرژی اتمی به رهبری قوی ایالات متحده در مورد فعالیت‌های هسته ای ایران و تحت فشار گذاشتن آن برای اجرای تعهداتش بستگی دارد.

دولت جو بایدن می‌گوید که بهترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دیپلماسی است، اما در صورت شکست دیپلماسی به «گزینه‌های دیگر» متوسل خواهد شد.

ایران پس از شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین، هنوز به میز مذاکرات بازنگشته است و ادامه خودداری ایران از مشخص کردن تاریخی برای ادامه مذاکرات هسته‌ای، سبب شده است که کشورهای غربی نسبت به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کنند.

XS
SM
MD
LG