لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

گزارش آژانس: در فردو ذرات اورانیوم با غنای حدود ۸۴ درصد پیدا شده است


سانتریفیوژهای ساخت ایران در نمایشگاه دستاوردهای هسته‌ای تهران. چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
سانتریفیوژهای ساخت ایران در نمایشگاه دستاوردهای هسته‌ای تهران. چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذرات اورانیوم غنی شده تا ۸۳.۷ درصد را در سایت هسته‌ای زیرزمینی فردو در ایران پیدا کردند.

بر اساس گزارشی که روز سه‌شنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس آن را دیده است، بازرسان در ۲۱ ژانویه کشف کردند که تنظیمات دو آبشار سانتریفیوژهای آی‌آر-۶ در فردو «به ‌طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت» با آن چه پیشتر اعلام شده بود، تغییر یافته است. دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد روز بعد نمونه‌هایی را برداشت که وجود ذرات غنی‌شده تا ۸۳.۷ درصد خلوص را نشان دادند.

در همین حال، روز سه‌شنبه، وزیر امور خارجه آلمان گفت که کشورش و اسرائیل نگران گزارش‌های مربوط به اورانیوم غنی شده حدود ۸۴ درصد در ایران هستند.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائيل، نیز در سخنرانی خود در برلین به دو گزینه برای مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد، نخست، استفاده از مکانیزم به اصطلاح «بازگشت سریع» تحریم‌ها که در یک قطعنامه شورای امنیت که برجام را تثبیت کرد آمده است، و دوم، وجود یک گزینه نظامی معتبر.

گزارش محرمانه سه ماهه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بین کشورهای عضو توزیع می‌شود احتمالاً تنش‌ها بین ایران و غرب بر سر برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی را تشدید خواهد کرد.

هرچند گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که فقط درباره پیدا شدن «ذرات» اورانیوم صحبت می‌کند، نشان می‌دهد که ایران در حال ساخت ذخایر اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد نیست. ایران پیشتر در این سطح مدتی غنی‌سازی می‌کرده است.

در گزارش آژانس آمده است ایران به آژانس اطلاع داد که «نوسانات ناخواسته» در سطوح غنی‌سازی ممکن است در یک دوره انتقالی رخ داده باشد. گفت‌و‌گوها بین آژانس و ایران برای روشن شدن موضوع ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG