لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۵

سه روز بعد از افشای غنی‌سازی ۸۴ درصدی؛ ایران می‌گوید بازرسان آژانس در تهران هستند


سه روز پس از انتشار گزارش بلومبرگ درباره کشف آثار اورانیوم با غلظت ۸۴ درصدی توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی ادعا کرد که بازرسان آژانس برای مذاکره در تهران هستند.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه سوم اسفند گفت: مسئولان آژانس از روز گذشته در تهران مشغول بازدید، بررسی و مذاکره هستند.

وی گزارش اخیر بلومبرگ درباره شناسایی آثار اورانیوم با غنای ۸۴ درصد را «ابهاماتی حاصل از برداشت ناصواب یک بازرس» دانست و افزود که موضوع رفع و رجوع شده است.

محمد اسلامی در ادامه سخنانش بار دیگر آمریکا و طرف‌های اروپایی برجام را به عدم همکاری و نقض تعهدات‌شان در این توافق متهم کرد.

خبرگزاری بلومبرگ روز شنبه ۳۰ بهمن از قول دو دیپلمات ارشد گزارش داد که هفته گذشته ناظران بین‌المللی هسته‌ای مقادیری اورانیوم با غنای ۸۴ درصد را در ایران شناسایی کرده‌اند.

این در حالی است که ساخت بمب اتمی به اورانیوم با غنای ۹۰ درصد نیاز دارد و گزارش بلومبرگ باعث تشدید نگرانی‌های غرب در مورد برنامه هسته‌ای ایران شده است.

بعد از افشای این خبر، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده انتشار گزار‌ش‌هایی درباره کشف آثار اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در ایران را «موضوعی بسیار جدی» عنوان کرد.

با این حال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گزارش بلومبرگ را «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق» خواند و تاکید کرد که ایران تاکنون اقدام به غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد نکرده است.

علاوه بر این، افزایش میزان ذخایر اورانیوم در ایران، عدم دسترسی آژانس به دوربین‌های نظارتی‌اش و نیز آثار اورانیوم کشف‌شده در سه سایت‌ مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز از دیگر موارد اختلاف میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تهران است که همچنان حل‌نشده باقی مانده‌اند.

همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، نیز اعلام کرد که تهران آماده جمع‌بندی گفت‌وگوهای هسته‌ای برای رسیدن به یک توافق «خوب و پایدار» است. وی که به بغداد سفر کرده است، روز چهارشنبه سوم اسفند در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای عراقی خود، نسبت به حل و فصل اختلافات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده ابراز امیدواری کرد.

مذاکرات احیای برجام از تابستان گذشته متوقف شده است و پس از اعتراضات اخیر در ایران، آمریکا و کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای اعلام کردند که فعلا تمایلی به از سرگیری مذاکرات با تهران ندارند.

XS
SM
MD
LG