لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۰

بلینکن: غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی موضوعی بسیار جدی است


آقای بلینکن روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری با وزیر خارجه ترکیه به مساله ایران اشاره کرد.
آقای بلینکن روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری با وزیر خارجه ترکیه به مساله ایران اشاره کرد.


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده انتشار گزار‌ش‌هایی درباره کشف آثار اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در ایران را «موضوعی بسیار جدی» عنوان کرده است.

آقای بلینکن که در آنکارا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ترکیه شرکت کرده بود، گفت: گزارش‌ها درباره غنی‌سازی ۸۴ درصدی ایران موضوعی جدی است.

وی اعلام کرد آمریکا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سه کشور اروپایی در این رابطه در تماس است.

پیش از این صدای آمریکا به نقل از خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ گزارش داد که بازرسان آژانس متوجه وجود ذرات اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در تاسیسات اتمی ایران شده اند. این خبرگزاری‌ها در گزارش خود به منابع دیپلماتیک استناد کرده بودند.

پس از انتشار این گزارش، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، بدون رد کردن درستی این گزارش، هدف آن را «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق» خواند و گفت که وجود ذرات اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی «به معنی غنی‌سازیِ بالای ۶۰ درصد نیست

بعد از خروج آمریکا از برجام در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در دولت جو بایدن مذاکراتی با دولتهای روحانی و رئیسی برای بازگشت به برجام شد اما بعد از مدتها مذاکره، این گفتگو‌ها متوقف شد و دولت آمریکا بعد از اعتراضات اخیر ایران اعلام کرد دیگر مذاکره درباره برجام در اولویت‌های ایالات متحده قرار ندارد.

XS
SM
MD
LG