لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

همزمان با ادامه اعتصاب غذا، محمد صدیق کبودوند بار دیگر محاکمه شد


آقای کبودوند، روزنامه نگار و فعال مدنی، سالهاست که زندانی است.
آقای کبودوند، روزنامه نگار و فعال مدنی، سالهاست که زندانی است.

گزارش ها حاکی از آن است که محمد صدیق کبودوند، روزنامه نگار و بنیانگذار سازمان حقوق بشر کردستان که در زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می برد در دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه شده است.

این روزنامه نگار که به ده سال و شش ماه زندان محکوم شده و از سال ۸۶ به طور متناوب در زندان به سر می برد، اما از شش سال پیش بطور مداوم زندانی بوده است. او روز سه شنبه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه محاکمه شده است.

این در حالیست که آقای کبودوند که در پی اعتصاب غذا و وخامت وضعیت جسمی به اورژانس زندان منتقل شده بود به تازگی به از اورژانس به زندان بازگردانده شده است.

به گفته نزدیکان آقای کبودوند، این روزنامه نگار کرد از کاهش شدید وزن، بیماری قلبی و پروستات و غلظت خون رنج می برد و سلامت او در وضعیت نگران کننده ای قرار دارد.

گفته می‌شود قرار است محمد صدیق کبودوند برای بار دوم به دلیل وخامت وضعیت جسمی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شود.

او روز دوشنبه سوم خرداد پس از دو هفته اعتصاب غذا به دلیل افت فشار خون به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده بود.

با این حال، وی در مقابل تزریق سرم برای جلوگیری از خطرات جسمانی ناشی از اعتصاب غذا مقاومت کرده و در پی این مقاومت، توسط ماموران امنیتی به زندان اوین بازگردانده شده است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان اعلام کرده بود که آقای کبودوند در آستانه دهمین سال حبس خود، در اعتراض به "پرونده‌سازی، تشدید فشار‌ها و اذیت و آزار مقامات امنیتی" دست به اعتصاب غذا زده است.

وزارت خارجه ایالات متحده اوایل اردیبهشت ماه و در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات، ضمن انتقاد از نقض آزادی بیان در ایران، خواستار آزادی روزنامه‌نگاران زندانی از جمله محمدصدیق کبودوند شد.

XS
SM
MD
LG