لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

انتقال محمدصدیق کبودوند به بیمارستان در سیزدهمین روز اعتصاب غذا


محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار کرد و فعال حقوق بشر زندانی در ایران - آرشیو
محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار کرد و فعال حقوق بشر زندانی در ایران - آرشیو

محمدصدیق کبودوند، روزنامه‌نگار کرد و فعال حقوق بشر که از حدود دو هفته پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده است، روز دوشنبه به دلیل افت فشار خون به بیمارستان منتقل شد.

به گزارش وبسایت کلمه، که اخبار منتقدان داخلی جمهوری اسلامی را پوشش می‌دهد، آقای کبودوند در سیزدهمین روز از اعتصاب غذای خود به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده است.

بر اساس این گزارش، پزشکان بیمارستان حال عمومی این فعال حقوق بشر زندانی را، که در سال ۲۰۰۹ به عنوان روزنامه‌نگار بین‌المللی سال انتخاب شد، "خطرناک" توصیف کرده‌اند.

با این حال، وی در مقابل تزریق سرم برای جلوگیری از خطرات جسمانی ناشی از اعتصاب غذا مقاومت کرده و در پی این مقاومت، توسط ماموران امنیتی به زندان اوین بازگردانده شده است.

"سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" که آقای کبودوند ریاست آن را برعهده دارد، بیستم اردیبهشت اعلام کرد وی در آستانه دهمین سال حبس خود، در اعتراض به "پرونده‌سازی، تشدید فشار‌ها و اذیت و آزار مقامات امنیتی" دست به اعتصاب غذا زده است.

دبير کل این مدافع حقوق بشر و مدير مسئول روزنامه توقيف شده "پيام مردم" از تير ماه ۱۳۸۶ در زندان است و پیش از این نیز بارها دست به اعتصاب غذا زده است.

وزارت خارجه ایالات متحده اوایل اردیبهشت ماه و در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات، ضمن انتقاد از نقض آزادی بیان در ایران، خواستار آزادی روزنامه‌نگاران زندانی از جمله محمدصدیق کبودوند شد.

XS
SM
MD
LG