لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

محمد صدیق کبودوند روزنامه‌نگار زندانی اعتصاب غذا کرد


محمد صدیق کبودوند در آستانه دهمین سال زندان خود تنها یک بار به مرخصی رفته است.
محمد صدیق کبودوند در آستانه دهمین سال زندان خود تنها یک بار به مرخصی رفته است.

محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر زندانی، اعتصاب غذا کرده است.

"سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" که آقای کبودوند ریاست آن را برعهده دارد، با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که آقای کبودوند در آستانه گذراندن دهمین سال حبس، در اعتراض به "پرونده‌سازی، تشدید فشار‌ها و اذیت و آزار مقامات امنیتی" دست به اعتصاب غذا زده است.

بنا بر این اطلاعیه آقای کبودوند از بیماری‌های متعددی از جمله بیماری‌های قلبی، عروقی و کلیوی که در زندان به آن دچار شده، رنج می‌برد و اعتصاب غذا می‌تواند جان او را به خطر بیندازد.

محمد صديق کبودوند، دبير کل "سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" و مدير مسئول روزنامه توقيف شده "پيام مردم از تيرماه سال ۱۳۸۶ در زندان است و بارها دست به اعتصاب غذا زده است.

اوکه در دوران زندان برنده چندین جایزه بین‌المللی شده، تنها یک بار برای عیادت از فرزند مبتلا به سرطانش پس از اعتصاب غذا اجازه مرخصی یافت.

آقای کبودوند با اتهاماتی مانند "اقدام عليه امنيت ملی" و "تبليغ عليه نظام" به ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

امسال در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات، آمریکا خواستار آزادی محمد صدیق کبودوند و دیگر روزنامه نگاران زندانی در ایران شد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه، ۹ اردیبهشت ماه با اشاره به بیماری آقای کبودوند در زندان گفت که به‌رغم امکان استفاده از تسهیلات قانونی و توصیه رئیس زندان اوین، کبودوند هنوز در حبس است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ما از دولت ایران می خواهیم او و دیگر روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران را که "صرفا به دلیل استفاده از حق آزادی بیان در حبس هستند،" آزاد کند.

XS
SM
MD
LG