لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

احکام سنگین زندان اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی تایید شد


از راست: حمیدرضا رجایی، حسین رمضان‌پور، مصطفی رباطی، حسن‌ جوهری، سعید حق‌پرست، علی‌فروتن و محمدرضا رمضان‌زاده
از راست: حمیدرضا رجایی، حسین رمضان‌پور، مصطفی رباطی، حسن‌ جوهری، سعید حق‌پرست، علی‌فروتن و محمدرضا رمضان‌زاده

گزارش‌ها حاکی است که دادگاه تجدید نظر احکام سنگین زندان اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی را تایید کرده است.

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت با اعلام این خبر گزارش داد که دستگاه قضایی با صدور بیش از ۲۵سال زندان برای هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی یکی از سنگین‌ترین احکام قضایی علیه یکی از تشکل‌های صنفی معلمان را صادر کرد.

بر این اساس محمدرضا رمضان‌زاده به ۸ سال زندان تعزیری، حسین رمضان‌پور به ۴ سال زندان تعزیری و سعید حق‌پرست، علی فروتن، حسن جوهری، مصطفی رباطی و حمیدرضا رجایی هر یک به ۳۲ ماه زندان تعزیری محکوم شده‌اند.

بنابر این گزارش پیش از این در رابطه با این پرونده محمدرضا رمضان‌زاده به ۲ سال زندان تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق، حسین رمضان‌پور به تحمل ۷۴ ضربه شلاق و حمیدرضا رجایی به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بودند.

این حکم در حالی صادر شده که اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران عنوان کرده است «وکلای پرونده مدارکی مستند مبنی بر قانونی بودن فعالیت اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی به دادگاه تجدید نظر ارائه کرده‌اند.»

این هفت فعال صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در بهمن سال گذشته در دو پرونده جداگانه از سوی دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شهرستان بجنورد مجموعا به بیش از ۴۱ سال زندان و بیش از ۲۰۰ ضربه شلاق محکوم شده‌ بودند.

این فعالان صنفی فرهنگیان در جریان تجمعات سراسری فرهنگیان در مهر و آبان ماه سال ۱۳۹۷ از سوی ارگانهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه و تا پایان محاکمه آزاد شده بودند.

اتهامات آنها «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی»، «توهین به مسئولان» و «نشر اکاذیب» اعلام شده بود.

برخورد‌های امنیتی با فعلان صنفی از سوی جمهوری اسلامی سابقه دار است؛ محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، حجت امامی و اسماعیل عبدی از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که پیش از این صدای آمریکا در گزارش‌های خود به وضعیت این معلمان زندانی پرداخته است.

محمد حبیبی در تجمعی که ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ به مناسبت هفته معلم، مقابل سازمان برنامه و بودجه برگزار شده بود، به همراه ۱۴ تن از شرکت کنندگان در تجمع بازداشت و سال گذشته حکم ۱۰ سال و شش ماه زندان و شلاق این فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، بارها با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان حقوق کارگران و فعالان صنفی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG