لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

هفت فعال صنفی معلمان مجموعا به تحمل ۴۱ سال زندان و شلاق محکوم شدند


از راست: حمیدرضا رجایی، حسین رمضان‌پور، مصطفی رباطی، حسن‌ جوهری، سعید حق‌پرست، علی‌فروتن و محمدرضا رمضان‌زاده
از راست: حمیدرضا رجایی، حسین رمضان‌پور، مصطفی رباطی، حسن‌ جوهری، سعید حق‌پرست، علی‌فروتن و محمدرضا رمضان‌زاده

هفت فعال صنفی فرهنگیان خراسان شمالی در دو پرونده جداگانه از سوی دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شهرستان بجنورد مجموعا به بیش از ۴۱ سال زندان و بیش از ۲۰۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، این هفت فعال صنفی فرهنگیان، با نام‌های محمدرضا رمضان‌زاده، حسین رمضانپور، حمیدرضا رجایی، علی‌ فروتن، مصطفی‌ رباطی، سعید حق‌پرست، و حسن‌ جوهری، روز چهارشنبه ۹ بهمن از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد و همچنین دادگاه انقلاب شهرستان بجنورد، در مجموع به تحمل ۴۱ سال و هشت ماه زندان، ۲۲۲ ضربه شلاق و ۳ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

اتهامات آنها «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی»، «توهین به مسئولان» و «نشر اکاذیب» اعلام شده است.

بنا بر این گزارش و بر اساس حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب و از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام، محمدرضا رمضانزاده، مسئول هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی محکوم به ۱۳ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از عضویت در فعالیت‌های صنفی و حزبی و گروهی؛ حسین رمضانپور از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی محکوم به تحمل ۸ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و همچنین محرومیت از فعالیت‌های حزبی؛ حمیدرضا رجایی محکوم به تحمل ۴ سال زندان و محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها؛ و علی فروتن، مصطفی رباطی، سعید حق پرست، و حسن جوهری دیگر معلمان و فعالان صنفی محکوم شده در این پرونده نیز هر یک به تحمل ۳ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده‌اند.

از سوی دیگر سعید حق پرست، علی فروتن، حمیدرضا رجایی، مصطفی رباطی و حسن جوهری از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد از بابت اتهامات تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی، توهین به مسئولان و نشر اکاذیب تبرئه شده‌اند.

با این حال محمدرضا رمضانزاده از بابت اتهامات «خیانت در امانت» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به ۲ سال زندان ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۳ میلیون تومان جریمه نقدی و حسین رمضانپور نیز از بابت اتهامات «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «توهین به مسئولان» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، جلسه رسیدگی به پرونده این فعالان صنفی در حالی روز سه‌شنبه ۱۱ تیر در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بجنورد برگزار شده بود که این افراد و وکیل مدافع آنها هیچگونه اطلاعاتی از محتویات پرونده و کیفر خواست صادر شده نداشتند.

به گزارش وبسایت حقوق بشر در ایران، این فعالان صنفی فرهنگیان در جریان تجمعات سراسری فرهنگیان در مهر و آبان ماه سال ۱۳۹۷ از سوی ارگانهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با سپردت وثیقه و تا پایان محاکمه آزاد شده بودند.

این اولین بار نیست که یکی از فعالان صنفی معلمان در ایران بازداشت و یا به احکام طولانی مدت محکوم می‌شود؛ محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، حجت امامی و اسماعیل عبدی از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که پیش از این صدای آمریکا در گزارش‌های خود به وضعیت این معلمان زندانی پرداخته است.

محمد حبیبی در تجمعی که ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ به مناسبت هفته معلم، مقابل سازمان برنامه و بودجه برگزار شده بود، به همراه ۱۴ تن از شرکت کنندگان در تجمع بازداشت و سال گذشته حکم ۱۰ سال و شش ماه زندان و شلاق این فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، بارها با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله فعالان حقوق کارگران و فعالان صنفی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG