لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

وکیل یک زن زندانی دیگر از موارد آزار و شکنجه جنسی بازجویان در ایران خبر داد


سپیده کاشانی یکی از فعالان محیط زیست زندانی در ایران که به ۶ سال حبس محکوم شده است.
سپیده کاشانی یکی از فعالان محیط زیست زندانی در ایران که به ۶ سال حبس محکوم شده است.

وکیل «سپیده کاشانی» یکی از فعالان محیط زیست زندانی در ایران عنوان کرد که موکلش در روند تحقیقات مسائلی شبیه با آن‌چه «نیلوفر بیانی» فعال محیط زیست در نامه خود مطرح کرده، داشته است. روز گذشته، نیلوفر بیانی در این نامه ها از روند بازجویی‌هایش همچون «شکنجه و تهدیدات جنسی» گفته بود.

کاظم حسینی، درباره نامه‌های نیلوفر بیانی که مربوط به رفتار بازجوها در زمان رسیدگی به پرونده اش‌بوده، گفت که «من در مورد خانم بیانی نمی‌توانم اظهار نظری کنم، اما موکل خودم، هم مکتوب آن موارد را به دادگاه ارائه داد و هم شفاهی آنها را بیان کرد و من هم به‌عنوان وکیل تمام اینها را مکتوب در لوایحی که تقدیم دادگاه کردم، ارائه دادم که برخی اتفاقات افتاده که اساس تحقیقات را به‌طور کامل زیر سوال می‌برد.»

این وکیل دادگستری همچنین در پاسخ به اینکه آیا آن موارد شبیه به مسایلی است که در نامه‌ی منتسب به نیلوفر بیانی آمده، گفت:«چیزی شبیه به همین مسایل بود، چون اینها نوعا موارد مشترکی در جریان تحقیقات داشتند. »

پیش از این نامه‌هایی از نیلوفر بیانی، یکی از فعالان محیط زیست زندانی، به چند مقام جمهوری اسلامی از سوی بی بی سی رسانه‌ای شد که خانم بیانی در این نامه‌ها از «شدیدترین شکنجه‌های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی» گفته است.

پیشتر دیده بان حقوق بشر در ۱۷ بهمن ماه به نقل از یک منبع معتبر گزارش داده بود که «در جریان محاکمه نیلوفر بیانی، او جلسه را قطع کرد و مدعی شد آنها شکنجه و وادار به اعتراف شده‌اند.»

همچنین عفو بین الملل در خرداد امسال روند دادرسی فعالان محیط زیست در ایران «ناعادلانه» توصیف و اعلام کرد که «این افراد پیشتر از شکنجه و بدرفتاری در طول دوره بازداشت خود خبر داده‌اند.»

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی احکام فعالان محیط زیست که بیش از دو سال پیش به اتهام جاسوسی توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند را اعلام کرد که بر اساس آن این فعالان در مجموع به ۵۸ سال زندان محکوم شدند.

در پی صدور احکام نهایی فعالان محیط زیست و تایید محکومیت این فعالان به زندان های طولانی مدت، وزارت خارجه آمریکا واکنش نشان داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG