لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

بازداشت تهیه کنندگان یک ویدئو اینترنتی به خاطر پرسیدن «بچه چگونه به دنیا می‌آید؟»؛ اعتراف‌گیری از متهمان


تصویری از اعترافات تلویزیونی خبرنگاری که در برنامه اینترنتی ژلوفن از کودکان درباره چگونگی به دنیا آمدنشان پرسیده بود.
تصویری از اعترافات تلویزیونی خبرنگاری که در برنامه اینترنتی ژلوفن از کودکان درباره چگونگی به دنیا آمدنشان پرسیده بود.

پس از انتشار ویدئویی از یک برنامه اینترنتی و پرسش یک خبرنگار از کودکان درباره این که چگونه به دنیا آمده‌اند، دادسرای ارشاد تهران عوامل تهیه کننده این ویدئو را بازداشت کرد.

رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که عوامل تهیه مصاحبه با کودکان، به دستور دادسرای ارشاد و توسط پلیس اطلاعات و امنیت تهران بازداشت شدند.

در ویدئو منتشر شده که مربوط به یک برنامه اینترنتی به نام «ژلوفن» بود، یک خبرنگار از کودکان می پرسد که «می دانی چگونه به دنیا آمده‌ای؟» این ویدئو از سایت آپارات که آن را منتشر کرده بود نیز پاک شده است.

در جمهوری اسلامی صحبت درباره مسائل جنسی در رسانه‌ها یک تابو محسوب می‌شود.

همچنین دادسرای ارشاد تهران پس از بازداشت تهیه کنندگان این ویدئو اقدام به پخش «اعترافات اجباری» آن‌ها کرده است. این افراد در اعترافات خود به خاطر تهیه این مصاحبه «عذرخواهی و ابراز پشیمانی» کرده‌اند.

در حالی دادسرای ارشاد تهران اقدام به انتشار اعترافات افراد بازداشت شده کرده است که اخیرا محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس از ارائه طرح «ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها» به مجلس خبر داده بود.

موضوع اعترافات اجباری در تلویزیون حکومتی ایران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. این روش از اعتراف گیری از سوی مجامع حقوق بشری بارها مورد انتقاد قرار گرفته است هر چند این روش همچنان نیز از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ادامه دارد.

پخش اعترافات تلویزیونی مائده هژبری و چند دختر رقصنده در تیرماه سال ۹۷ نیز از جمله موارد جنجال برانگیز بود که انتقادهای فراوانی را به همراه داشت.

ماجرای اعتراف گیری از مازیار ابراهیمی، از متهمان پیشین ترور دانشمندان هسته‌ای ایران، از دیگر نمونه‌های این اعترافات اجباری است، که از تلویزیون ایران پخش شد. آقای ابراهیمی چندی پیش در یک مصاحبه اعلام کرد که همه اعترافاتی که تحت شکنجه از او و دیگران گرفته شده، ساختگی بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG