لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

واکنش کاربران شبکه های اجتماعی به «شجاعت ویدا موحد» در دو اعتراض تاثیرگذار به حجاب اجباری


ویدا موحد دختر خیابان انقلاب دوبار در دی ماه ۹۶ و آبان ۹۷ اینگونه به حجاب اجباری اعتراض کرد.
ویدا موحد دختر خیابان انقلاب دوبار در دی ماه ۹۶ و آبان ۹۷ اینگونه به حجاب اجباری اعتراض کرد.

پس از رسانه ای شدن خبر بازداشت و حکم زندان یکساله «ویدا موحد» اولین کسی که با برچوب کردن روسری در خیابان انقلاب، موجب راه افتادن اعتراض «دختران خیابان انقلاب به حجاب اجباری» شد، بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی از «شجاعت» او نوشتند که بعد از برخورد در دفعه اول، یکبار دیگر، بدون اینکه کسی بداند، یکسال بعد، دوباره علنی اعتراض کرد.

«ویدا موحد» در دی ماه سال ۹۶ با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب بدون حجاب و بر چوب کردن یک شال سفید به حجاب اجباری اعتراض کرد. پس از او دختران دیگری که به «دختران خیابان انقلاب» معروف شدند، در تهران و سایر شهرهای ایران در حرکتی مشابه به قانون حجاب اجباری اعتراض کردند.

این اعتراض ‌ها اما با برخوردهای شدید از سوی جمهوری اسلامی همراه بود به طوری که برخی از زنان معترض به حجاب حتی به زندان محکوم شدند با این‌حال تا روز گذشته هیچ خبری از «ویدا موحد» پایه‌گذار این اعتراض مدنی در دست نبود.

تا این که روز یکشنبه ۲۵ فروردین خبرگزاری ایرنا به نقل از پیام درفشان وکیل خانم موحد گزارش داد که اتهام موکلش «تشویق مردم به فساد و فحشا» از طریق «کشف حجاب» است و او در ۱۱ اسفند ۹۷ به یک سال حبس تعزیری محکوم و این حکم قطعی شده است.

همچنین مشخص شد که ویدا موحد در آبان سال ۹۷ در حالی که بادکنک های رنگی به دست داشت، با بالا رفتن از گنبد فیروزه ای میدان انقلاب برای دومین بار به حجاب اجباری اعتراض کرده و پس از آن بازداشت شده است.

تصویر دختر بادکنک به دست شش ماه پیش در فضای مجازی منتشر شد اما کمتر کسی می دانست که او همان ویدا موحد است که چند ماه بعد از احضار و بازداشت، دوباره دست به اعتراض زده اند.

رسانه‌ای شدن وضعیت ویدا موحد و گذشت بیش از یک ماه از بازداشت او، واکنش بسیاری از کاربران در شبکه های مجازی را به همراه داشت.

پیشتر زمانی که خبری از ویدا موحد در دست نبود، کاربران توئیتر با هشتگ «ویدا موحد کجاست» نسبت به نامعلوم بودن وضعیت او اعتراض خود را اعلام کرده بودند.

بسیاری از کاربران نیز نمی دانستند که ویدا موحد بعد از اعتراض در سال ۹۶ بار دیگر در آبان سال ۹۷ بالای گنبد فیروزه‌ای انقلاب رفته و به حجاب اجباری اعتراض کرده است.

​کاربرانی هم با بازنشر کردن فیلمی از اولین اعتراض او به حجاب اجباری از شجاعت ویدا موحد برای تکرار اعتراضش نوشتند.

برخی از کاربران او را با الاء صالح، مقایسه کردند که در این روزها به یکی از نمادهای اعتراضی در سودان تبدیل شده است و از تفاوت واکنش‌ها با اعتراضات یک زن در سودان و ایران نوشتند.

​ مجید توکلی، پژوهشگر و کنشگر سیاسی و اجتماعی هم در توئیتی به نخستین اعتراض ویدا موحد اشاره کرده و گفت که «اینک آشکارشدنِ سرسختی‌اش با تکرار اعتراض و پایداری‌اش برای حقِ سلب‌شده‌اش، شخصیتش(ویدا موحد) را نیز تاثیرگذار ساخته است.»

​اما برخی از کاربران هم پرسیده‌اند که چرا جمهوری اسلامی با تاخیر وضعیت «ویدا موحد» را اطلاع رسانی کرده است.

در حالی که جمهوری اسلامی با اعتراضات مدنی به قانون حجاب اجباری به شدت برخورد کرده است اما همچنان کارزار چهارشنبه های سفید و اعتراض مدنی زنان به حجاب در ایران ادامه دارد.

وزارت خارجه آمریکا و نهادهای حقوق بشری بارها در سالهای گذشته به برخورد شدید با معترضان به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرده اند.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اعتراض به بازداشت ۳۰ زن مخالف با حجاب اجباری، عنوان کرده بود که «مردم ایران استحقاق دارند به حقوق انسانی‌شان احترام گذاشته شود.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG