لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

ویدا موحد، اولین دختر خیابان انقلاب به یکسال حبس محکوم شد


ویدا موحد که با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب شال سفیدی را بر چوب کرده و به دختر خیابان انقلاب معروف شد، در آبان سال ۹۷ نیز بار دیگر با بالا رفتن از گنبد فیروزه‌ای انقلاب به حجاب اجباری اعتراض کرده بود.
ویدا موحد که با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب شال سفیدی را بر چوب کرده و به دختر خیابان انقلاب معروف شد، در آبان سال ۹۷ نیز بار دیگر با بالا رفتن از گنبد فیروزه‌ای انقلاب به حجاب اجباری اعتراض کرده بود.

ویدا موحد اولین زنی که در ایران با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب بدون حجاب و بر چوب کردن یک شال سفید به حجاب اجباری اعتراض کرده بود، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

پیام درفشان وکیل ویدا موحد روز یکشنبه ۲۵ فروردین به خبرگزاری ایرنا گفت که این حکم برای موکلش به اتهام «تشویق مردم به فساد و فحشا» از طریق «کشف حجاب» در ۱۱ اسفند ۹۷ صادر و قطعی شده است.

ویدا موحد همچنین آبان سال ۹۷ در حالی که بادکنک های رنگی به دست داشت، با بالا رفتن از گنبد فیروزه ای میدان انقلاب برای دومین بار به حجاب اجباری اعتراض کرد.

پیش از این از هویت دختر معترض به حجاب اجباری که از گنبد میدان انقلاب بالا رفته بود، خبری منتشر نشده بود.

وکیل خانم موحد گفته است با توجه به این‌که برای مرتبه دوم این امر توسط ویدا موحد انجام می شد، قرار بازداشت او صادر شده است.

آقای درفشان گفته است که موکلش درخواست « آزادی مشروط» دارد و همچنین «مشمول عفو اخیر رهبر ایران به مناسبت عید مبعث» نیز می شود اما «با وجود پیگیری ها در زندان و اینکه موکل چندین مرتبه درخواست آزادی مشروط و عفو برای قاضی اجرای احکام ارسال کرده اما هیچ درخواستی از زندان شهر ری برای اجرای احکام ارسال نشده است.»

وکیل ویدا موحد اعلام کرده که با وجود پیگیری های مکرر، درخواست زندانی مبنی بر آزادی مشروط و عفو از زندان به قاضی اجرای احکام با وجود گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ دادنامه ارسال نشده و نمی شود.

حجاب اجباری در ایران به عنوان یکی از موارد نقض حقوق شهروندی در اسفندماه سال ۵۷ مطرح شد.

اما با گذشت سال‌ها، اعتراضات علنی زنان مخالف «حجاب اجباری» در ایران از سال گذشته آغاز شده است. اعتراضاتی که در ششم دی‌ماه سال ۹۶ با بالا رفتن «ویدا موحد» از جعبه برق خیابان انقلاب و به چوب بستن شال سفیدش رقم خورد و به «دختر خیابان انقلاب» معروف شد.

در اعتراضات دیگر دختران خیابان انقلاب همچون «شاپرک شجری‌زاده»،‌ «ویدا موحد»، «نرگس حسینی»، «شیما بابایی» و «مریم شریعتمداری» از سوی مقامات انتظامی و امنیتی بازداشت شدند و گاهی برخورد شدید ماموران انتظامی در زمان بازداشت آن‌ها خبرساز شد. حتی حکومت ایران برای برخی از این زنان حکم زندان صادر کرد.

وزارت خارجه آمریکا و نهادهای حقوق بشری بارها در سالهای گذشته به برخورد شدید با معترضان به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرده اند.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG