لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۳

دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان محیط زیست بدون حضور وکیل مدافع رسمی آنها برگزار شد


فعالان محیط زیست ایران که بازداشت شده‌اند
فعالان محیط زیست ایران که بازداشت شده‌اند

به روز رسانی - خبرگزاری میزان نزدیک به قوه قضائیه ایران روز چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه از برگزاری جلسه غیرعلنی ۸ متهم (پرونده محیط زیستی) در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «جاسوسی از مراکز نظامی ایران» خبر داد. این دادگاه در حالی برگزار شد که آنها بدون وکیل رسمی شان در دادگاه حاضر شدند.

در حالی برخی رسانه‌های داخل ایران از حضور «وکلای تعیینی» در این جلسه دادگاه خبر داده‌اند که محمد حسین آقاسی وکیل مدافع «سام رجبی» یکی از متهمان پرونده «فعالان محیط زیست» با تکذیب این موضوع به خبرگزاری ایرنا گفته است این دادگاه بدون حضور او برگزار شده است.

این وکیل دادگستری گفت که «شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بدون اینکه موکلم مرا عزل کند از حضور من در دادگاه خودداری کرد و دادگاه با حضور وکلای مورد تایید قوه قضاییه برگزار شد.»

او اضافه کرد: «تا پیش از جلسه محاکمه موکلم (سام رجبی) که پیشتر دادگاه از او خواسته بود وکیل خود را تغییر دهد نسبت به عزل من اقدام نکرده و گفته بود وکیل دارم اما اینکه بعد از جلسه امروز موکلم نسبت به عزل من اقدام کرده باشد یا خیر اطلاعی ندارم.»

آقاسی گفته است که خانواده متهمان تا پیش از جلسه امروز از برگزاری دادگاه اطلاع نداشتند و فقط می‌دانستند دادگاه، متهمان را احضار کرده اما علت احضار مشخص نبود.

گروهی از فعالان محیط زیست ایران بهمن ماه سال گذشته و از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. اتهام این افراد «جاسوسی» عنوان شده بود و کمی بعدتر اتهام چهارنفر از آن‌ها به «فساد فی‌الارض» تغییر پیدا کرد.

کاووس سیدامامی از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از زندانی شدن خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است.

با گذشت یک سال از بازداشت جمعی فعالان محیط زیست در ایران، پیشتر کمپین حقوق‌بشر در ایران به نقل از «منابع مطلع و نزدیک» به آن‌ها نوشته بود که این افراد «با تهدید به مرگ» مجبور شده‌اند که علیه خود اقرار کنند.

علاوه بر آن‌ها، در ماه‌های اخیر فعالانی در حوزه‌‌های مختلف با اتهام‌هایی چون «نفوذ»‌ و عمدتا از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.
از آن‌جمله می‌توان به بازداشت میمنت حسینی چاووشی، جمعیت‌شناس ایرانی - استرالیایی و لیلی خاتمی، فعال حقوق کودک، اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG