لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

نزدیک یکسال از بازداشت فعالان محیط زیست گذشت؛ درخواست از گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران


سام رجبی، فعال محیط زیست یکی از هشت فعال محیط زیست بازداشت شده است.
سام رجبی، فعال محیط زیست یکی از هشت فعال محیط زیست بازداشت شده است.

کتایون رجبی خواهر سام رجبی یکی از ۸ فعال محیط زیست بازداشت شده توسط جمهوری اسلامی، در یک سلسله توئیت از گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران خواست تا درباره نقص حقوق شهروندی برادرش با مقامات ایران صحبت کند.

کتایون رجبی، روز شنبه در صفحه توئیتر خود با انتشار یک سلسله توئیت و پرداختن به وضعیت پیگیری پرونده برادرش، سام رجبی یکی فعالان محیط زیست بازداشت شده در ایران خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حقوق بشر در ایران نوشت: « تمام پیگیری‌های خانواده من در مدت یک سالی که برادر من در بازداشت موقت بسر می برد از طرف مقامات ایران بی نتیجه مانده و حالا من از شما به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در حوزه ایران تقاضا دارم که در مورد نقض حقوق شهروندی برادر من، با مقامات ایران وارد صحبت بشوید.»


خانم رجبی در ادامه توئیت های خود گفته است «بعد از گذشت دو ماه از دستگیری به خانواده ها اعلام شد که بازجویی ادامه دارد و چون پرونده ها امنیتی هستند، اجازه داشتن وکیل هم نخواهیم داشت.»

پیش از این نیز محمد حسین آقاسی،‌وکیل مدافع دو تن از فعالان محیط زیست عنوان کرده بود که قاضی صلواتی از متهمان خواسته وکیل خود را تغییر دهند.

همچنین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه روز یکشنبه نیز در حالی از ارسال پرونده فعالان محیط زیست به دادگاه خبر داده است که به گفته او هنوز برای دادگاه تعیین وقت نشده است. اژه‌ای یکی از دلایل تعیین وقت نشدن دادگاه را معرفی کردن وکیل یا انتخاب وکیل معاضدتی از سوی متهم عنوان کرده است.

این هشت فعال محیط زیست به اسامی مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اتهام جاسوسی از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند.

اتهام این افراد «جاسوسی» عنوان شده بود اما چندی بعد اتهام چهارنفر از این بازداشت‌شدگان «فساد فی‌الارض» اعلام شد یکی دیگر از دستگیرشدگان دکتر کاووس سید امامی بود که مقامات جمهوری اسلامی پس از مدتی اعلام کردند که در زندان اوین خودکشی کرده است، اما هیچ مدرک روشنی نیز برای این خودکشی از سوی مقامات ارائه نشد.

این در شرایطی است که در ماه‌های اخیر فعالانی در حوزه‌‌های مختلف با اتهام‌هایی چون «نفوذ»‌ و عمدتا از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


XS
SM
MD
LG