لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

کارزار «عفو بین الملل» برای توجه جهانی به وضعیت آتنا دائمی و ۹ زن فعال حقوق بشر دیگر


آتنا دائمی
آتنا دائمی

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل با راه اندازی کارزاری اینترنتی برای جلب توجه جامعه جهانی به وضعیت ۱۰ زن فعال حقوق بشر در کشورهای مختلف، از جمله آتنا دائمی، فعال حقوق بشر زندانی در اوین، از فعالان مدنی سراسر جهان خواسته است با امضای این کارزار افکار بین المللی را متوجه وضعیت و مطالبات آنان کنند.

این کارزار یک ساله است و در آن از حامیان حقوق بشر خواسته شده است برای توقف تهدیدات علیه فعالان حقوق بشر و تضمین عدالت آن را امضا کنند تا این سازمان در نهایت نامه ای را با امضاهای گردآوری شده برای دولت‌هایی که آزادی زنان فعال حقوق مدنی را نقض می کنند، ارسال کند.

آتنا دائمی در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۳ بازداشت شد. پس از ۸۶ روز تحمل سلول انفرادی در بند ۲-الف، ۲۴ دی ماه همان سال به «بند زنان» زندان اوین منتقل شد.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۴ با حکم قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری» به ۱۴ سال حبس محکوم شد.

۲۶ بهمن ۹۴ او با وثیقه ۵۵۰ میلیون تومانی موقتا و تا برگزاری دادگاه تجدید نظر آزاد، و در آن دادگاه که مردادماه ۹۵ برگزار شد، حکم وی به ۷ سال تقلیل یافت و در تاریخ هفتم مهرماه همان سال به وی ابلاغ شد.

ششم آذرماه بدون دریافت احضاریه در منزل پدری بازداشت و در «اجرای احکام دادسرای اوین» با اعمال ماده ۱۳۴ حکم نهایی به ۵ سال حبس کاهش پیدا کرد.

خانم دائمی از ششم آذر ۱۳۹۵ تا کنون بدون حتی یک روز مرخصی زندان را تحمل می کند. او متهم به توزیع شبنامه هایی در مخالفت با مجازات اعدام است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG