لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۸

دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر شد


گلرخ ایرایی، فعال مدنی و حقوق بشر
گلرخ ایرایی، فعال مدنی و حقوق بشر

دیده‌بان حقوق بشر از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که گلرخ ایرایی، فعال مدافع حقوق بشر زندانی که در بیمارستان بستری شده است، را فورا آزاد کند.

در بیانیه که روز سه شنبه ۲۱ فروردین در وبسایت دیده‌بان حقوق بشر منتشر شده آمده است که گلرخ ابراهیمی ایرایی در روز سوم آوریل، ۱۴ فروردین، ظاهراً در پی مشکلات پزشکی ناشی از اعتصاب غذا از زندان به بیمارستان منتقل شد و مقامات شش روز بعد به خانواده‌ او اجازه‌ ملاقات دادند.

دیده‌بان حقوق بشر با غیرعادلانه خواندن محاکمه خانم ایرایی گفته است که او سه سال پیش «بنا به اتهاماتی که صرفاً متوجه فعالیت مسالمت‌آمیز او می‌شد» به شش سال زندان محکوم شد.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر گفت: «مقامات ایران ظاهراً آن‌قدر از مدافعان حقوق بشر احساس تهدید می‌کنند که آنها را برای چندین سال زندانی می‌کنند». او اضافه کرد: «ایران باید به جای بدتر کردن شرایط زندان به خواسته‌های مدافعان حقوق بشر مبنی بر حقوق و آزادی‌های بیشتر برای همه‌ شهروندان گوش دهد.»

مقامات قضایی ایران در دی ماه امسال خانم ایرایی و آتنا دائمی، یک مدافع حقوق بشر دیگر را از زندان اوین در تهران به زندان قرچک در شهر ورامین منتقل کردند که مشهور است شرایطی بدتر از اوین دارد. خانواده‌ دائمی و ایرایی گزارش داده‌اند که این دو فعال در ۱۳ بهمن در اعتراض به انتقالشان از اوین دست به اعتصاب زدند. خانم دائمی ۲۳ روز بعد اعتصاب غذا را پایان داد، اما ایرایی اعتصابش را تا زمان انتقال به بیمارستان در ۱۴ فروردین ادامه داد.

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مقامات جمهوری اسلامی سرانجام ۲۰ فروردین به پدر گلرخ ایرایی اجازه دادند تا در بیمارستانی در تهران از او ملاقات کند. این ملاقات حدود یک ساعت طول کشیده است، و مشخص بوده است که ایرایی وزن زیادی از دست داده است.

گلرخ ایرایی به اتهام نوشتن داستانی منتشر نشده، که در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده بود، به ۳ سال زندان محکوم شد.

مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است که هیچ چیزی مبنی بر ارتکاب جرم توسط خانم ایرایی وجود ندارد و نگه داشتن او پشت میله‌های زندان غیرقانونی است.

پیشتر، عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی شده بود. آرش صادقی همسر گلرخ ایرایی نیز در زندان گوهردشت کرج دوران حبس خود را به سر می برد.https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG