لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

دهها شهروند بهائی از تحصیل دانشگاهی در سال ۹۷ محروم شدند


دهها نفر از شهروندان بهائی در پی قبولی در آزمون سراسری راهیابی به دانشگاه، از تشکیل پرونده و ثبت نام در دانشگاه محروم شده‌اند.

وبسایت خبری هرانا که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند، شنبه ۲۴ شهریور گزارش داد که دست کم ۳۴ نفر از شهروندان بهائی پس از قبولی در کنکور، هنگام ثبت نام، در سایت سازمان سنجش با گزینه نقص در پرونده مواجه شده‌اند.

این پیام در سالهای اخیر برای شهروندان بهائی متقاضی حضور در دانشگاه ارسال می شود و این شهروندان پس از مراجعه به واحد پاسخگویی سازمان سنجش، با ممنوعیت ثبت نام به دلیل بهائی بودن مواجه می‌شوند.

هرانا با انتشار تصاویر وبسایت سازمان سنجش که پیام نقص پرونده برای بهائیان را اعلام کرده، گزارش داده است: «فروزان نوردل، پارسا شیخ‌زواره، هدی هدایتی، آرین بقایی امرئی، وفا نوبخت، ادیب رحمانی، پرویز رحمانی، کیانا رستاک، نگار ایقانی، هومن زارعی کدوی و آرشام هاشمی از جمله شهروندان بهائی هستند که این پیام را دریافت کرده اند.»

بر اساس این گزارش، شمار شهروندان بهائی شرکت کننده در کنکور سراسری ۹۷ که با پیغام نقص پرونده در سایت سازمان سنجش از تحصیل محروم شده و تاکنون هویت آنها احراز شده است، به ۳۴ تن رسیده است.

تیر ماه امسال نیز گزارش شد که سوگل ذبیحی، دانشجوی سال دوم رشته گرافیک در مقطع کارشناسی دانشگاه رسام کرج، به دلیل بهائی بودن، موفق به دریافت کارت ورود به جلسه امتحان پایان ترم نشد و از دانشگاه اخراج شد.

محرومیت دهها نفر از شهروندان بهائی از تحصیل دانشگاهی با وجود قبولی در آزمون سراسری در حالیست که مقام های جمهوری اسلامی پیشتر در مجامع جهانی ممنوعیت تحصیل این گروه از شهروندان را تکذیب کرده بودند.

این تکذیب با واکنش تند فعالان مدافع حقوق اقلیت ها مواجه شد که مدارکی از محروم کردن بهائیان از تحصیل را ارائه دادند.

سال گذشته نیز دستگاه قضایی جمهوری اسلامی سه جوان بهائی که از ثبت نام در دانشگاه محروم شده و برای رفع این محرومیت تلاش کرده بودند را به زندان محکوم کرد.

در سالهای اخیر احضار و بازداشت بهائیان و محرومیت از تحصیل و کار برای آنها بارها خبرساز شده است. سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برخورد حکومت جمهوری اسلامی با بهائیان و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG