لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

ابراز نگرانی از سرکوب حقوق بشر در ایران


دیده بانان حقوق بشر در مورد سرکوب حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی می کنند.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران عسل اسماعیل زاده عکاس خبرنگار و زندانی پیشین، روز ۱۹ ژوئن بناگهان و بدون وارد آوردن هیچ اتهامی بازداشت شده است. او و همسرش عضو داوطلب تیم رسانه ای حسن روحانی رئیس جمهوری در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران بوده اند.

گزارشگران بدون مرز ضمن گزارش بازداشت عسل اسماعیل زاده، افزایش سانسور در اینترنت و نیز ایجاد رعب و هراس برای شهروند- خبرنگاران در ایران را محکوم کرده اند.

به گزارش این نهاد، ۴۹ کاربر اینترنت که عمدتأ از تلگرام استفاده می کنند؛ و نیز ۱۲ روزنامه نگار همچنان از اول سال ۲۰۱۷ در زندانند، از جمله ۳ شهروند-خبرنگار به نامهای محمد مهاجر، علیرضاتوکلی و محمد مهدی زمان زاده،که به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و نیز به بنیانگذار جمهوری اسلامی هریک به ۱۲ سال زندان محکوم شده اند.

ایالات متحده، آزادی بیان را یک حق بنیادین بشر می داند و به گفته نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، این حق به همگان تعلق دارد:

"این حقوق هدیه هیچ حکومتی نیست. و مشروعا هیچ حکومتی نمی تواند آنها را از مردم بگیرد. حکومتها باید حقوق ما را تضمین کنند نه آنکه آنها را زیرپا بگذارند."

آمریکا از طریق تحریمها و سایر ابزارها، از جمله زیر نور افکن قرار دادن سوءاستفاده از حقوق بشر از سوی حکومت ایران به اعمال فشار بر این حکومت ادامه خواهد داد تا آن را وادار به انجام وظیفه اش و حمایت از حقوق بشر از جمله آزادیهای بنیادین مردم ایران وادار سازد.

XS
SM
MD
LG