لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۵

درخواست کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از ایران برای توقف اعدام سجاد سنجری


سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات جمهوری اسلامی خواست که حکم اعدام سجاد سنجری، نوجوان متهم به قتل را اجرا نکند.

این مقام سازمان ملل روز سه شنبه ۲۸ دیماه در یادداشت کوتاهی نوشت که آقای سنجری که به قتل یک مرد بوسیله چاقو متهم است، در هنگام صدور حکم در چهار سال پیش نوجوان بوده است.

سجاد سنجری پس از دریافت حکم اعدام خود نسبت به این حکم اعتراض کرد اما دادگاه تجدید نظر استان کرمانشاه با رد ادعای او، حکم اعدام را تایید کرد.

آقای سنجری ادعا کرده بود که در دفاع از خود در مقابل تلاش فرد مقتول برای تجاوز به او، مرتکب قتل شده است. دادگاه تجدید نظر این ادعا را رد کرد و اعلام کرد که قاتل با وجود نوجوان بودن به بلوغ فکری رسیده است.

حکم اعدام سجاد سنجری تابستان گذشته در دیوان عالی کشور به تایید رسید.

مقام عالی حقوق بشر سازمان ملل در یادداشت خود آورده است که ایران جزو معدود کشورهایی است که با وجود ممنوعیت اعدام افراد زیر ۱۸ سال در قوانین بین المللی حقوق بشر، به اعدام نوجوانان ادامه می دهد. بر این اساس در سال گذشته میلادی دست کم پنج نوجوان اعدام شده اند و دست کم ۷۸ نوجوان دیگر در صف انتطار برای اعدام قرار دارند.

در این یادداشت به اصرار از ایران خواسته شده است که یکبار برای همیشه اعدام مجرمان نوجوان را متوقف کند.

سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در ادامه یادداشت آورده است: «ما درخواست خود از ایران برای توقف صدور حکم اعدام تکرار می‌کنیم، ضمن اینکه نسبت به ادامه اعدام‌های گسترده بدون برگزاری دادگاه‌های عادلانه نگران هستیم.»

در این یادداشت به اعدام ۱۴ متهم به قاچاق مواد مخدر در روزهای اخیر اشاره شده و آمده است که این اعدامها در حالی صورت گرفته است که کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد جرایم مربوط به قاچاق مواد مخدر را در همردیف با جرایم مستحق اعدام نمی‌شناسد.

ایران جزو کشورهایی است آمار بالایی در اعدام مجرمان دارد و این موضوع بارها از سوی نهادهای بین‌المللی و حقوق بشر مورد نگرانی بوده است.

نهادهای بین‌المللی تلاش می‌‌کنند تا ایران را به توقف یا کاهش اعدام مجرمان مواد مخدر ترغیب کنند اما تا کنون مقامات قضایی جمهوری اسلامی راضی به تجدید نظر در اعدام این گروه از مجرمان نشده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG