لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در رابطه با وقایع آبان در ایران «سکوت نکرده‌ایم»


جوزف بورل، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اعلام این که اتحادیه اروپا در برابر اعتراضات ایران در آبان ماه سکوت نکرده‌است، گفت که «تمامی افرادی که دست به خشونت زده‌اند، به اقدام خود پاسخگو شوند.»

جوزف بورل روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه در پارلمان اتحادیه اروپا در رابطه با اعتراضات آبان‌ماه در ایران و کشته شدن صدها نفر گفت که «ما سکوت نکرده‌ایم، بلکه برعکس، چه به‌صورت خصوصی، چه به صورت آشکار به وقایع واکنش نشان داده‌ایم.»

اشاره آقای بورل به بیانیه ای است که او در روز یکشنبه ۱۷ آذر منتشر کرد و به اعتراضات خیابانی اخیر در ایران واکنش نشان داد. بورل در این بیانیه خواستار شفافیت مقام‌های جمهوری اسلامی در اعلام تعداد قربانیان و دادرسی منصفانه بازداشت‌شدگان شده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این که «ویدئوهای تک‌تیراندازانی که مشغول شلیک به معترضان هستند» را دیده‌اند، به بازداشت هزاران نفر در ایران اشاره کرد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که در مورد تحقیقاتی «قابل اعتماد و شفاف» اطمینان دهند تا «شمار دقیق کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان» مشخص شود.

بورول همچنین تاکید کرد که ما توقع داریم «تمام افرادی که دست به خشونت زده‌اند، به اقدام خود پاسخگو شوند.»

پیش از این نیز این مقام ارشد اروپایی از مسئولان جمهوری اسلامی خوسته بود با انجام تحقیقات شفاف و معتبر برای مشخص کردن تعداد کشته‌‌ها و بازداشتی‌ها را تضمین کرده و یک روند دادرسی عادلانه را برای همه بازداشت‌شدگان فراهم کنند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود که براساس گزارش‌های موثق گردآوری شده اعلام کرده است که بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه دست کم ۳۰۴ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند. این در حالی است که مقامات ایران از اعلام آمار کشته شدگان خودداری می‌کنند.

سازمان عفو بین‎الملل بلژیک نیز در این بیانیه از رئیس قوه قضاییه ایران خواست افرادی که در اعتراضات اخیر به صورت خودسرانه بازداشت شده‌اند را سریعا و بدون قید و شرط آزاد کنند و اطمینان حاصل كنند كه كارشناسان سازمان ملل به منظور بررسی واقعیت‌ها به بازداشتگاه‌ها، زندان‌ها و خانواده‌های کشته شدگان و بازداشت‌شدگان دسترسی فوری پیدا کنند.

پیش از این نیز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۴ آذر، در یک کنفرانسی خبری با اشاره به اعتراضات مردمی ایران، آن را بزرگترین بحران عمر جمهوری اسلامی دانست و گفت که از آغاز اعتراضات ایران شاید هزار نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG