لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

دیده‌بان حقوق بشر: مقامات ایران از اعلام تعداد دقیق کشته‌‌شدگان اعتراضات مردمی سر باز می‌زنند و بازداشت شدگان را تهدید می‌کنند


تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - تهران
تصاویر مربوط به اعتراضات به گرانی بنزین در شهرهای مختلف ایران - تهران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات ایران سرکوب گسترده معترضان را مخفی نگهداشته و از اعلام آمار دقیق کشته‌‌شدگان خودداری می‌کنند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه ۶ آذر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت ایران باید هر چه سریعتر آمار کشته‌شدگان، دستگیرشدگان، و بازداشت‌های اعتراضات اخیر را اعلام کند و اجازه دهد تحقیقاتی مستقل در رابطه با خشونت‌های صورت گرفته انجام شود.

مایکل پیج، معاون بخش خاورمیانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در این بیانیه می‌گوید که دوازده روز پس از اعتراضات در ایران مقامات همچنان از ارائه شمار دقیق تلفات خودداری می‌کنند و در عوض بازداشت‌شدگان را به مرگ تهدید كرده‌ا‌‌ند.

وی همچنین گفت که در تاریکی نگه داشتن خانواده‌ها در مورد سرنوشت عزیزان‌شان در فضای ترس و عذاب، استراتژی آگاهانه دولت برای خاموش کردن مخالفان است.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین با اشاره به پخش اعترافات از سوی شبکه‌های تلویزیونی حکومتی ایران می‌گوید این روش دیرینه مقامات ایران برای مجازات مخالفان خود از طریق اجبار و شکنجه است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که مقامات ایران باید همه خانواده‌ها را از محل بازداشت‌شدگان خود آگاه سازند و اطمینان حاصل کنند که به سرعت موارد اتهامی بازداشت‌شدگان به آنها اطلاع داده خواهد شده و هر چه سریعتر آنها به مشاور حقوقی و اعضای خانواده خود دسترسی خواهند داشت.

به گفته مایکل پیج، مقامات ایران همچنان به طور عمدی و مستمر سرکوب افرادی که برای داشتن زندگی بهتر دست به اعتراض می‌زنند را مخفی می‌کنند و شورای حقوق بشر سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی باید مقامات ایران را مادامی که مایل به انجام اینگونه برخوردهایی هستند پاسخگو نگهدارند.

اعتراضات مردمی پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز، و به مرور به تمام مناطق کشور کشیده شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد. طی چند روز، اخبار و ویدئوهای مختلفی از تجمع های اعتراضی، شعارهای مردم علیه حکومت، به آتش کشیده شدن ساختمان‌ها و وسایل نقلیه، و تیراندازی و سرکوب شدید پلیس در شهرهای مختلف منتشر شد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، با ابراز نگرانی از آمار کشته شدگان در اعتراضات اخیر ایران، گفت که ایرانیان باید بتوانند بدون ترس از انتقام حرف خود را بزنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز بار دیگر بر حمایت از معترضان ایرانی و مقابله با اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی تاکید کرد.

آقای پمپئو با انتشار ویدئویی از اعتراضات اخیر مردم ایران و بخش‌هایی از سخنان خود در کنفرانس خبری روز سه شنبه ۵ آذر در توئیتر، نوشت: «هفته گذشته از مردم شجاع ایران خواستم که شواهد سرکوب خشن اعتراضات ایران را برایمان بفرستند. ما تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار پیام دریافت کردیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، نیز در دو توئیت پیاپی به وضعیت در ایران پرداخت و نوشت: ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

سرکوب اعتراضات مردم در ایران در حالی ادامه یافت که دولت ایران برای جلوگیری از انتشار اخبار سرکوب، اینترنت را قطع کرد و گزارش‌ها حاکی از بازداشت های گسترده در شهرهای مختلف بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG