لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

سعید سنگر، زندانی سیاسی، به ۱۵ سال زندان محکوم شد


سعید سنگر،‌ زندانی سیاسی در ایران
سعید سنگر،‌ زندانی سیاسی در ایران

سعید سنگر،‌ فعال سیاسی زندانی در زندان مرکزی ارومیه، در پرونده جدیدی توسط دادگاه انقلاب به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ این زندانی سیاسی که شهریور ماه سال ۱۳۷۹ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و در حال حاضر در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه به‌سر می‌برد در پرونده جدیدی از بابت اتهام «عضویت در گروه‌های معاند نظام» توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

بر اساس اطلاعات موجود در دادنامه صادر شده، این حکم در تاریخ ۱۱ اسفند ماه سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب صادر و پس از گذشت بیش از یک ماه از صدور آن،‌ روز شنبه ۲۳ فروردین به وکیل تسخیری وی ابلاغ شده است.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، سعید سنگر شهریور سال ۱۳۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات ارومیه بازداشت و در ابتدا توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهاماتی همچون «محاربه» و «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق» به اعدام محکوم شده بود که این حکم پس از اعتراض سال ۱۳۸۲ در مرحله تجدیدنظر خواهی به حبس ابد تغییر یافته است.

لازم به ذکر است حکم ابد این زندانی سیاسی، نهایتا سال ۱۳۹۶ زمانی که شانزده سال از دوران محکومیت خود را در زندان‌های مرکزی ارومیه، سنندج، و اوین گذرانده بود از سوی شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سنندج به ۱۸ سال زندان کاهش یافت.

این حکم در حالی برای این زندانی سیاسی، که تا به این لحظه حتی یک روز نیز به مرخصی اعزام نشده است، صادر می‌شود که با وجود شیوع ویروس کرونا در ایران، جان زندانیان بی‌شماری از جمله او در زندان‌های ایران در خطر است.

بر اساس بخشنامه جدید قوه‌قضائیه که نزدیک به دو ماه از صدور آن می‌گذرد،‌ اغلب زندانیان سیاسی و امنیتی از جمله سعید سنگر به دلیل آنکه بیش از ۵ سال به زندان محکوم شده‌اند از حق داشتن مرخصی و یا آزادی موقت در شرایط موجود مستثنی هستند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط، اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG