لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۱

تلاش‌ها برای تخلیه زندان‌ها بعد از شیوع کرونا؛ اغلب زندانیان سیاسی نمی‌توانند از مرخصی استفاده کنند


در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه با صدور بخشنامه تازه‌ای با رعایت برخی شرایط دستور مرخصی محدود برای گروهی از زندانیان محکوم به حبس را صادر کرد. با این حال به نظر می‌رسد بخش زیادی از زندانیان سیاسی قادر به استفاده از این مرخصی نباشند.

در این بخشنامه که روز چهارشنبه ۷ اسفند با دستور رئیس قوه قضائیه صادر شده است، گروهی از زندانیان محکوم به حبس و محکومان پرونده‌های مالی که واجد شرایط مرخصی بوده تا تاریخ ۱۵ فرودین ماه سال ۹۹ با تودیع وثیقه مناسب به مرخصی اعزام شوند. صدور این بخشنامه در حالی صورت گرفته که در یکی از مفاد آن آمده است که زندانیان سیاسی که به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» محکومیت آنها بیش از ۵ سال است از اعزام به مرخصی مستثنا هستند؛ این در حالیست که اغلب زندانیان سیاسی با اتهام عنوان شده دارای محکومیت‌های بالای ۵ سال هستند.

در بخش دیگری از این بخشنامه اعلام شده است که اگر محکومین بند فوق دارای یکی از بیماری‌های خاص و یا حاد باشند می‌توانند از این مرخصی کوتاه مدت استفاده کنند، با این وجود تا این لحظه هیچ یک از زندانیان سیاسی با پیشینه بیماری‌های خاص مانند نرگس محمدی و با سعید شیرزاد به مرخصی اعزام نشده‌اند.

تقی رحمانی همسر نرگس محمدی، زندانی سیاسی در ایران یکی از منتقدین این بخشنامه روز جمعه ۹ اسفند با انتشار متنی در توئیتر خود با اشاره به بیماری نرگس محمدی اعلام کرده است که «مرخصی نرگس محمدی حق او است.»

فاطمه شیرزاد خواهر سعید شیرزاد، زندانی سیاسی و فعال حقوق کودک نیز در صفحه توئیتر خود با اشاره بیماری کلیوی آقای شیرازد نوشته است که «آقای رئیسی لطفا به فکر زندانیان هم باشید اگه کرونا به زندان ها منتقل بشه فاجعه رخ میده.»

پیش از این نیز در طی روزهای گذشته خانواده برخی زندانیان سیاسی از جمله محمود بهشتی لنگرودی، فرهاد میثمی، جعفر عظیم زاده، شهناز اکملی، آتنا دائمی، سام رجبی و هومن جوکار با انتشار نامه‌ای سرگشاده و با اشاره به اخبار نگران کننده در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران و نبود امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول در این زندان‌ها خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران شدند و اعلام کردند که در صورت کوتاهی در این امر مسئولیت هرگونه خطر احتمالی متوجه مسئولان ذیربط خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG