لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

خاکسپاری شتابزده علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی؛ آیا باز هم قصد مختومه کردن پرونده را دارند؟


عکسی که از خاکسپاری علیرضا شیرمحمدعلی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است
عکسی که از خاکسپاری علیرضا شیرمحمدعلی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

یک روز پس از قتل «علیرضا شیرمحمدعلی»، زندانی سیاسی در زندان فشافویه، جسد او روز چهارشنبه ۲۲ خرداد به خاک سپرده شد. این در حالی است که سکوت مقامات قضائی ایران ادامه دارد و مشخص نیست در چنین پرونده‌ای که نیاز به بررسی‌های دقیق کالبدشکافی وجود دارد، چرا چنین سرعت عملی در خاکسپاری صورت گرفته است.

خاکسپاری شتابزده از رویه‌های دستگاه قضائی ایران برای مختومه کردن پرونده‌های قتل مشکوک است. غیر از اعدام های دهه شصت و هفتاد، بعد از اعتراضات ۸۸ برخی از قربانیان سریع تشییع جنازه شدند. در دهه نود هم از جمله پرونده های معروف مرگ ستار بهشتی کارگر بلاگر بود که بعد از مرگ در بازداشتگاه، سریع دفن شد.

همچنین از جمله به هاله سحابی، فعال سیاسی و دختر عزت الله سحابی می‌توان اشاره کرد که برای شرکت در مراسم خاکسپاری پدرش از زندان مرخصی گرفته بود، در درگیری با ماموران امنیتی درگذشت. جسد او را همان شب (۱۱ خرداد ۱۳۹۰) و تنها چند ساعت بعد از مرگ، بدون انتقال به پزشکی قانونی، دفن کردند.

هدی صابر، زندانی سیاسی پس از شنیدن این واقعه، دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد و در ۲۱ خرداد ۱۳۹۰ پس از کتک خوردن از سوی ماموران زندان، در حالی که بر اثر اعتصاب غذا به شدت ضعیف شده بود، جانش را از دست داد. جسد او هم یک روز بعد، بدون اطلاع خانواده و تحت تدابیر شدید امنیتی، به خاک سپرده شد.

علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی در زندان فشافویه تهران شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد با ضربات چاقو مورد حمله دو نفر از زندانیان قرار گرفت و جان باخت.

«محمدهادی عرفانیان کاسب» وکیل علیرضا شیرمحمدعلی در گفتگو با صدای آمریکا، ضمن تائید این خبر، عنوان کرد که حمله از سوی دو متهم به قتل صورت گرفته که ظاهرا مشکلی هم با علیرضا شیرمحمدعلی نداشته‌اند.

به گفته این وکیل پایه یک دادگستری، زندان فشافویه اصلا شرایط مناسبی ندارد و حضور زندانیان جرائم سیاسی مانند علیرضا شیرمحمدعلی و دراویش گنابادی در کنار زندانیان جرائم عادی باعث نگرانی است.

قتل این زندانی سیاسی در زندان با واکنش‌های بسیاری مواجه شده است. از جمله شاهزاده رضا پهلوی در توئیتی نوشت: «قتل یکی دیگر از فرزندان دلیر ایران در شکنجه‌گاه‌های خامنه‌ای نشان می‌دهد که میزان توجه رسانه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری به زندانیان سیاسی-عقیدتی به هیچ وجه کافی نیست. وظیفه یکایک ماست که برای رهایی مبارزان از بند ستم ضحاک زمانه تلاش کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG