لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

سازمان حقوق بشر ایران: خطر اجرای حکم اعدام آروین قهرمانی جدی است


آمار اعدام در جمهوری اسلامی یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان است.
آمار اعدام در جمهوری اسلامی یکی از بالاترین آمارها در سطح جهان است.

سازمان حقوق بشر ایران روز جمعه چهارم خرداد، با اعلام خبر «رد درخواست اعاده دادرسی آروین قهرمانی، جوان یهودی ایرانی، در دیوان عالی کشور»‌ نوشت: آروین اکنون هر لحظه در خطر جدی اجرای حکم قرار دارد.

در بیانیه این سازمان حقوق بشری به نقل از نزدیکان آروین قهرمانی گفته شده است که «در پرونده او به‌طور عامدانه، مواردی نادیده گرفته شده و کمک آروین به فرد مضروب برای انتقال به بیمارستان و تلاش برای نجات جان او در دادنامه قید نشده است.»

سازمان حقوق بشر ایران خواستار توقف فوری حکم آروین قهرمانی و سایر شهروندانی‌ شد که در خطر اجرای حکم اعدام هستند و بر ضرورت بررسی پرونده او در «یک روند قضایی شفاف و مشخص» تاکید کرد.

به نوشته این بیانیه، درخواست اعاده دادرسی آروین قهرمانی که در سن ۱۸ سالگی به اتهام «قتل عمد» در یک نزاع دسته‌جمعی خیابانی به اعدام محکوم شد، «بدون رسیدگی جدی رد شده است و بسیاری از وقایع در زمان ایراد جراحت منجر به قتل نیز نادیده گرفته شدند.»

نزدیکان آروین قهرمانی به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که «به دلایل نامعلومی، وکیل تسخیری دفاع موثری از او نکرده بود و مساله دفاع مشروع به‌طور جدی در پرونده طرح نشد.»

یک منبع نزدیک به خانواده این جوان یهودی ایرانی گفت که «آروین وقتی با سلاح سرد مورد حمله مقتول قرار گرفت سلاح را از دست او گرفت و از خود دفاع کرد. بعد از مجروح‌شدن آن فرد نیز تلاش کرد تا جان او را نجات دهد ولی کمک‌های پزشکی دیر به مقتول رسید.»

سونیا قهرمانی، مادر آروین قهرمانی، طی یک فایل صوتی که یک نسخه از آن در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته است، از همه مردم خواست تا برای نجات آرمین دعا کنند.

در این حال، کانون مدافعان حقوق بشر در کانال تلگرامی خود با اشاره به وضعیت پرونده آروین قهرمانی نوشت: «آروین قهرمانی را فراموش نکنیم، جوان ۲۰ ساله‌ای که هرلحظه در خطر اعدام قرار دارد.»

سازمان حقوق بشر ایران روز ۲۶ اردیبهشت گزارش داده بود که در ۲۸ روز قبل از آن، دست‌کم ۱۰۳ تن در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان حقوق بشری، در این مورد گفته بود: «سکوت جامعه جهانی در قبال اعدام بیش از ۱۰۳ تن در چهار هفته گذشته غیر قابل قبول است و باید پایان یابد.»

XS
SM
MD
LG