لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

دو کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته و زخمی شدند


گروهی از کولبران - آرشیو
گروهی از کولبران - آرشیو

طی روزهای گذشته بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی به سوی کولبران در مناطق مرزی شهرستان بانه و چالدران،‌ دو کولبر کشته و زخمی شده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز دوشنبه ۲۵ فروردین در گزارشی اعلام کرده است که شیخە احمدپور، کولبر اهل شهرستان بانه، در پی شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به سوی دستەای از کولبران در ارتفاعات مرزی روستای برویشکانی جان خود را از دست داده است.

همچنین در این گزارش آمده است که کولبر دیگری به نام مجید برایی نیز در مناطق مرزی روستای «شیخ‌سلو» از توابع شهرستان چالدران واقع در استان آذربایجان غربی با شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی و به مراکز درمانی شهر ماکو منتقل شده است.

صدای آمریکا پیش از این به نقل از شبکه حقوق بشری هه‌نگاو در گزارشی اعلام کرده بود که روز دوشنبه ۱۸ فروردین، در پی شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران بە سوی گروهی از کولبران در «ارتفاعات مرزیو» بخش بازرگان از توابع شهرستان ماکو، یک کولبر ۲۴ ساله به نام برهان جنیانلو کشته و دو کولبر دیگر زخمی شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری پیش از این نیز اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۹ میلادی، دست‌کم ۷۶ نفر از کولبران در مناطق مرزی کردستان جان خود را از دست داده و ۱۷۶ نفر دیگر نیز زخمی شدەاند. این آمار نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی که تعداد کشتە و زخمی شدگان ٢٣١ نفر اعلام شده بود، با افزایش ۸.۳ درصدی روبرو بودە است.

در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG