لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

قربانی شدن کولبران همچنان ادامه دارد؛ کشته و زخمی شدن سه کولبر در مرزهای ماکو


برهان جنیانلو، کولبر کشته شده
برهان جنیانلو، کولبر کشته شده

طی روزهای گذشته دست‌کم سه کولبر در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ایران کشته و یا زخمی‌شده‌اند.

به گزارش شبکه حقوق بشری هه‌نگاو،‌ روز دوشنبە ١٨ فروردین در پی شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران بە سوی دستەای از کولبران در «ارتفاعات مرزیو» بخش بازرگان از توابع شهرستان ماکو، یک کولبر ۲۴ ساله به نام برهان جنیانلو کشته و دو کولبر دیگر زخمی شده‌اند.

بنا بر این گزارش، دو کولبر زخمی شده که هویت آنها تا به این لحظه نامشخص اعلام شده است،‌ در حال حاضر با انتقال به یکی از مراکز درمانی شهرستان ماکو تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارند.

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به نقل از این سازمان حقوق بشری اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۹ میلادی، دست‌کم ۷۶ نفر از کولبران در مناطق مرزی کردستان جان خود را از دست داده و ۱۷۶ نفر دیگر نیز زخمی شدەاند؛ این آمار نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی که تعداد کشتە و زخمی شدگان ٢٣١ نفر اعلام شده بود، با افزایش ۸.۳ درصدی روبرو بودە است.


در سال‌های گذشته ده‌ها کولبر که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG