لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

جسد دومین کولبر ناپدید شده در کوهستان‌های کردستان پیدا شد؛ مرگ دو برادر نوجوان بر اثر سرمازدگی


تصویری از جنازه فرهاد خسروی، کولبر ۱۴ ساله، که بر اثر سرمازدگی جان باخت.
تصویری از جنازه فرهاد خسروی، کولبر ۱۴ ساله، که بر اثر سرمازدگی جان باخت.

جسد فرهاد خسروی، کولبر نوجوانی که در روزهای گذشته در مناطق کوهستانی سروآباد کردستان ناپدید شده بود، پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمدباقر محمدی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان، جمعه ۲۹ آذر گفت که جسد یک کولبر ۱۴ ساله عصر جمعه در منطقه گردنه ژالانه در سروآباد پیدا شد.

این کولبر نوجوان، برادر ۱۷ ساله اش آزاد خسروی، و یک کولبر دیگر سه روز پیش در این منطقه کوهستانی ناپدید شده بودند. جسد آزاد خسروی، که بر اثر سرما جان خود را از دست داده بود، روز چهارشنبه پیدا شد و کولبر دیگر به نام حسین کرمی ۳۵ ساله نیز به درمانگاه اعزام شد.

پیدا شدن جسد این کولبر ۱۴ ساله اهل مریوان با واکنش مردم منطقه روبرو شد. ویدئوهای منتشر شده در شبکه های مجازی نشان می دهد که گروهی از مردم مریوان با تجمع و راهپیمایی برای استقبال از خودروی حمل جنازه این کولبر، او را شهید خواندند. تعدادی از حاضران نیز با بالا گرفتن تکه ای نان، شعار می دادند که او برای لقمه ای نان جان باخت.

یک ویدئو نیز نشان می‌دهد که مردمی که در پی پیدا شدن جسد این کولبر نوجوان تجمع کردند شعار مرگ بر دیکتاتور سر می‌دهند.

در سال‌های گذشته ده‌ها تن از اهالی کردستان که به خاطر مشکلات اقتصادی مجبور به کولبری می‌شوند، جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این در حالی است که حتی خود مقامات ایران اذعان می‌کنند که حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

پیش از این یک نماینده مجلس شورای اسلامی وضعیت کنونی کولبران را «بغرنج» توصیف و گفت که انسداد مرزها معیشت کولبران را نابود کرده است.

کولبران در حالی خطر حمل بار سنگین در کوهستان و احتمال کشته شدن در این راه را به جان می خرند که درآمد ناچیزی از این کار پرخطر به دست می آورند.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی اقشار گوناگون مردم ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG