لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی خواستار انحلال دادگاه‌های ویژه شدند


تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در ایران با انتشار بیانیه‌ای به صدور احکام سنگین صادر شده اخیر علیه برخی فعالان و معترضان کارگری، دانشجویی، زنان اعتراض کردند.

در این بیانیه که جمعه ۲۲ شهریور در برخی از وبسایت‌های خبری منتشر شد، صدور چنین احکامی، «استفاده سوء از نهاد دادگاه و قانون» و استفاده ابزاری از آن برای «ساکت کردن دگراندیشان، منتقدان و مخالفان سیاسی» عنوان شده است.

امضا کنندگان در ادامه ضمن ابراز تعجب از «سرعت نامتعارفی که چند محکمه خاص در دادگاه انقلاب تهران در همراهی و شاید تبعیت از منویات دستگاه های امنیتی و نظامی به خرج داده اند» آورده اند: «نهاد و سازمانی مستقل از کلیت دستگاه عدلیه کشور شکل گرفته که از مرحله اعلام جرم و پرونده سازی تا بازجویی و صدور کیفرخواست و رای بدوی و تجدیدنظر و حتی نحوه اجرای حکم را در اختیار دارد.»

امضا کنندگان این بیانیه در ادامه ۱۵ پیشنهاد را برای تغییر وضعیت موجود ارائه داده اند که از آن جمله می توان به «انحلال محاکم کیفری اختصاصی نامتعارف از جمله دادگاه انقلاب و دادگاه ویژه روحانیت» و «لغو فوری هرگونه محدودیت در دسترسی به وکیل مدافع ... در تمامی مراحل» اشاره کرد.

ابوالفضل قدیانی، حسین کروبی و احمد منتظری از جمله امضا کنندگان این نامه هستند. ​سازمان عفو بین الملل صدور «احکام ظالمانه» برای فعالان کارگری در ایران را محکوم کرد

در روزهای اخیر صدور احکام سنگین زندان برای فعالان کارگری، از جمله اسماعیل بخشی و سپیده قلیان انتقادهای بسیاری در پی داشت. اعتراضهای متعددی نیز به احکام سنگین برای فعال حقوق زنان از جمله صبا کردافشانی و روزنامه نگاران و فعالان دانشجویی صورت گرفت.

ایالات متحده بارها نسبت به برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و دگراندیشان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، به ویژه حقوق زنان، کارگران، و اقلیت‌های مذهبی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور ابراز نگرانی و آن را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG