لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

یک بازداشت و دو حکم زندان دیگر در ادامه برخوردهای امنیتی با شهروندان بهائی


برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در ادامه موج برخورد با بهائیان در ایران، یک شهروند بهایی در تهران بازداشت و نفر دیگر در اهواز به زندان محکوم شد.

بر اساس این گزارش ها، ماموران امنیتی صبح سه شنبه ۲۹ آبان، سپیده کشاورز شهروند بهایی ساکن تهران را در خانه بازداشت کرده و به محل نامعلومی بردند.

ماموران خانه او را جستجو کرده و وسایل شخصی از جمله تلفن همراه و تعدادی از کتاب‌های او را با خود بردند.

گزارش دیگری نیز حاکی از آن است که میترا بدرنژاد و فرج الله بنگاله شهروندان بهایی ساکن اهواز، هر یک به ۵ سال زندان محکوم شدند.

وبسایت خبری هرانا، که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می کند، نوشته است این دو شهروند بهایی اسفند گذشته بازداشت و اردیبهشت امسال به قید وثیقه آزاد شده بودند. حکم دادگاه آنها قابل تجدیدنظرخواهی است.

روز یکشنبه نیز برخی وبسایت های خبری در خبرهای جداگانه گزارش دادند سه شهروند بهایی در ایران بازداشت و سه شهروند دیگر به زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، شنبه شب سه شهروند بهایی در تبریز به نام‌های کامبیز میثاقی، شهریار خداپناه و فرزاد بهادری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در میان این افراد، فرزاد بهادری چهار سال پیش بازداشت و محاکمه شده بود.

همزمان، سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های ناصر باقری، فائز باقری و روحا ایمانی توسط دادگاهی در شهر یزد به زندان محکوم شدند.

این احکام در فضای مجازی بازتاب داشت. گفته می شود ناصر باقری و فرزندش فائز باقری، شهروندان بهایی ساکن یزد، به ترتیب به ۹ ماه و ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. روحا ایمانی شهروند بهایی اهل کرمان که اردیبهشت سال ۹۴ در یزد بازداشت شده بود نیز به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

اواخر مهر امسال، در پی بازداشت های گسترده بهائیان در مناطق مختلف ایران، دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی تحت عنوان آزار و اذیت و بازداشت بهائیان در ایران نوشت که در ماه‌های اخیر بازداشت ایرانیان بهایی روند افزایشی داشت و تنها طی دو ماه بیش از ۲۰ تن از شهروندان بهایی را در شهرهای شیراز، اصفهان و کرج بازداشت کردند.

تابستان امسال نیز دهها شهروند بهایی از تحصیل در دانشگاه محروم شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق اقلیت های مذهبی و آزار پیروان آنها در ایران را محکوم کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی در مهر ماه گذشته، حکومت ایران را نمونه زیر پا گذاشتن حقوق اقلیت‌های مذهبی دانست.

وزارت خارجه آمریکا نیز خرداد امسال در گزارش سالانه آزادی مذهب به موارد نقض حق آزادی مذهب و حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ در ایران اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG