لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

موج برخورد قضایی با شهروندان بهائی در ایران؛ بازداشت سه نفر، حکم زندان برای سه نفر دیگر


گزارش‌ها حاکی از تداوم برخوردهای گسترده قضایی و امنیتی با بهائیان در ایران است.

برخی وب‌سایت های خبری روز یکشنبه ۲۷ آبان در خبرهای جداگانه گزارش دادند که سه شهروند بهایی در ایران بازداشت و سه شهروند دیگر به زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، شنبه شب سه شهروند بهائی در تبریز به نام‌های کامبیز میثاقی، شهریار خداپناه و فرزاد بهادری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در میان این افراد، فرزاد بهادری چهار سال پیش بازداشت و محاکمه شده بود.

همزمان، سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های ناصر باقری، فائز باقری و روحا ایمانی توسط دادگاهی در شهر یزد به زندان محکوم شدند.

این احکام در فضای مجازی بازتاب داشت. گفته می شود ناصر باقری و فرزندش فائز باقری، شهروندان بهایی ساکن یزد، به ترتیب به ۹ ماه و ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. روحا ایمانی شهروند بهایی اهل کرمان که اردیبهشت سال ۹۴ در یزد بازداشت شده بود نیز به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

ناصر باقری و فائز باقری اسفند سال ۱۳۹۳ در شهر یزد و در منزل شخصی بازداشت شده بودند.

اواخر مهر امسال، در پی بازداشت های گسترده بهائیان در مناطق مختلف ایران، دیده بان حقوق بشر در گزارشی تحت عنوان آزار و اذیت و بازداشت بهائیان در ایران نوشت که در ماه‌های اخیر بازداشت ایرانیان بهائی روند افزایشی داشت و تنها طی دو ماه بیش از ۲۰ تن از شهروندان بهائی را در شهرهای شیراز، اصفهان و کرج بازداشت کردند.

تابستان امسال نیز نیز دهها شهروند بهائی از تحصیل در دانشگاه محروم شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق اقلیت های مذهبی و آزار پیروان آنها در ایران را محکوم کرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی در مهر ماه گذشته، حکومت ایران را نمونه زیر پا گذاشتن حقوق اقلیت‌های مذهبی دانست.

وزارت خارجه آمریکا نیز خرداد امسال در گزارش سالانه آزادی مذهب به موارد نقض حق آزادی مذهب و حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ در ایران اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG