لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

شکایت دو دختری که از مامور گشت ارشاد کتک خورده بودند، رد شد


وکیل دو دختر دانشجو که از یک مامور گشت ارشاد در پارک طالقانی تهران کتک خورده بودند، اعلام کرد که دادگاه شکایت دختران از مامور را رد کرده است.

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری روز شنبه ۱۲ آبان گفت که شعبه ۹ بازپرسی دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح با این استدلال که دلیل کافی وجود ندارد، قرار منع تعقیب صادر کرده است.

این وکیل دادگستری توضیح داد که از مامور زن گشت ارشاد شکایتی با عنوان «ایراد ضرب و شتم و اهانت» مطرح کرده و تقاضا کرده بود که نگهبان پارک طالقانی نیز به عنوان شاهد حادثه در شعبه بازپرسی حضور یابد.

به گفته او بازپرس در حالی دلایل شاکیان را کافی ندانست که بر خلاف خواسته شاکیان از نگهبان پارک برای ایراد توضیح دعوت نکرد و فقط به شهادت سه تن از دخترانی که همراه شاکیان بودند، بسنده و استدلال کرد که شهادت‌ها یکسان نیست.

انتشار ویدئوی کتک خوردن این دختران از مامور گشت ارشاد، فروردین امسال در فضای مجازی بحث برانگیز شد. این ویدئو بارها در فضای مجازی بازنشر شد و واکنش رسانه‌های خارجی از جمله دیلی میل را در پی داشت.

کتک زدن زنان و دختران توسط ماموران گشت ارشاد بر سر موضوع حجاب اجباری پیش از این نیز بارها در فضای مجازی خبرساز شده بود.

طی یکسال گذشته اعتراض هایی به حجاب اجباری در ایران صورت گرفت؛ از جمله اقدام نمادین برخی از زنان و دخترانی که زمستان سال گذشته در خیابان‌های پر تردد نظیر خیابان انقلاب تهران روسری خود را از سر برداشتند و به سر چوب زدند.

بهمن ماه سال گذشته، در پی بازداشت دهها نفر از معترضان به حجاب اجباری در ایران، وزارت خارجه آمریکا به این بازداشت ها اعتراض کرد.

در بیانیه ای که هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر کرد، آمده بود که ایالات متحده آمریکا در حمایت از حق آزادی بیان، آزادی عقیده و آزادی تجمع مسالمت‌آمیز ثابت‌قدم است.

در بخشی دیگری از این بیانیه نیز آمده بود که مردم باید برای نوع پوشش شان آزاد باشند و هر دینی که باور دارند را آزادانه دنبال کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG