لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۲

یک روزنامه نگار و طنزنویس به ۱۰ سال زندان و ممنوعیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم شد


میرمحمدحسین میراسماعیلی، روزنامه نگار و طنزپرداز
میرمحمدحسین میراسماعیلی، روزنامه نگار و طنزپرداز

«میرمحمد حسین میر اسماعیلی»، روزنامه نگار و طنزپرداز در ایران به دست کم ۱۰ سال زندان و محرومیت از فعالیت در رسانه ها و فضای مجازی محکوم شد.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه ۲۹ مرداد به نقل از حسین احمدی نیاز، وکیل آقای میراسماعیلی نوشت که او به دلیل انتشار مطالب طنز خود، به ۱۰ سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از فعالیت در رسانه‌ها و فضای مجازی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و جزای نقدی محکوم شده است.

به گفته آقای احمدی نیاز، چهار اتهام «توهین به مقامات و مامورین و مسئولین دولتی و قضایی حسب انجام وظیفه، توهین به مقدسات و ائمه طاهرین، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی» به آقای میراسماعیلی نسبت داده شده است.

این وکیل دادگستری گفت: «ایرادات عدیده‌ای به این رای وارد است زیرا موکلم انتقاد از مسئولین را در قالب طنز بیان کرده اما متاسفانه آن را توهین تلقی کرده‌اند و در توییتش قصد توهین به امام رضا(ع) را نداشته و مضمون توییت توهین آمیز تلقی نمی‌شود.»

حکم صادر شده علیه آقای میراسماعیلی بیش از ۱۸ سال زندان را به دلیل اتهامات مختلف شامل میشود اما طبق قانون، «حکم اشد» اجرا می‌شود.

حکم آقای میراسماعیلی یکی از سنگین ترین احکام علیه روزنامه نگاران و طنزنویسان در سالهای اخیر بوده است که واکنش های انتقادی در شبکه های اجتماعی در پی داشته است.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب روزنامه نگاران متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه نگارانی شده اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG