لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

تشکر بریتانیا از جمهوری اسلامی برای آزادی زاغری؛ ابراز امیدواری برای آزادی دائمی


خانم زاغری روز پنجشنبه بعد از ۳۰ ماه زندان برای سه روز به مرخصی آمد.
خانم زاغری روز پنجشنبه بعد از ۳۰ ماه زندان برای سه روز به مرخصی آمد.

در نخستین واکنش به آزادی زندانی ایرانی بریتانیایی، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا ضمن ابراز خشنودی از مرخصی سه روزه نازنین زاغری رتکلیف گفت امیدوار است این اقدام همانگونه که از سوی خانواده خانم زاغری نیز عنوان شده است، به آزادی دائمی وی منجر شود.

نازنین زاغری روز پنجشنبه بعد از ۳۰ ماه زندان، برای سه روز به مرخصی آمد و پس از آزادی موقت از زندان اوین، توانست به دیدار فرزند ۴ ساله و فامیل خود برود.

خبرنگاران دیروز با جرمی هانت که اخیرا جایگزین بوریس جانسون در مقام وزیر خارجه بریتانیا شده، این پرسش را مطرح کردند که آیا آزادی خانم زاغری به این مساله که آقای جانسون دیگر وزیر خارجه آن کشور نیست ارتباط دارد؟

وی گفت: فکر نمی کنم این سوال درستی باشد. بوریس تلاش زیادی برای آزادی نازنین کرد و فکر می کنم که همه ما از اخبار امروز خوشحالیم هستیم و ما می خواهیم از مقامات ایرانی تشکر کنیم.

آقای هانت افزود: همزمان فراموش نکنیم که او نباید در وهله اول در زندانی می شد. نازنین بیگناه است، یک دختر ۴ ساله و یک همسر وفادار دارد و در هر دو کشور ایران و انگلیس، دوستانی دارد و راستش هر روز که او در زندان باشد، یادآور بی‌عدالتی به تمام جهان است.

آزادی نازنین زاغری رتکلیف همچنین زمانی صورت گرفت که دولت بریتانیا در نظر دارد حدود ۴۰۰ میلیون پوند بابت یک قرارداد تسلیحاتی با دولت پیش از انقلاب اسلامی در ایران را به این دولت پرداخت کند.

خانم زاغری که سی ماه پیش، در نوروز ۱۳۹۵ برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر، و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

سپاه پاسداران او را به جرم امنیت ملی و آموزش روزنامه نگاری متهم کرده بود. اما خانم زاغری اتهامات خود را رد کرد و بنیاد رویترز نیز رسما اعلام کرد که خانم زاغری یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG