لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

انتظار همسر نازنین زاغری برای اقدام وزارت خارجه بریتانیا


نازنین زاغری، ریچارد رتکلیف و دخترشان گابریلا
نازنین زاغری، ریچارد رتکلیف و دخترشان گابریلا

همسر نازنین زاغری شهروند بریتانیایی و ایرانی تبار که در ایران به پنج سال زندان محکوم شده، اعلام کرد که دولت بریتانیا هنوز برای اعطای محفاظت دیپلماتیک به خانم زاغری اقدامی نکرده است.

ریچارد رتکلیف، چهارشنبه ۳۱ مرداد در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که در دیدارش با وزیر خارجه جدید کشورش، جرمی هانت، به نتیجه دلخواه در مورد آزادی همسرش نرسیده است.

او گفت: «من روز دوشنبه با وزیر خارجه بریتانیا، آقای هانت، دیدار کردم. او این اطمینان را داد که آزادی نازنین همچنان در اولویت‌های کاریش است و برای اینکه به ما ثابت کند، سنگی که من به نشان اهمیت مساله نازنین به وزیر خارجه قبلی داده بودم به ما نشان داد و گفت که در کنار عکس خانواده اش بر روی میز کارش گذارده است.»

آقای رتکلیف اضافه کرد: «من از وزیر خارجه بریتانیا خواستم که نازنین را تحت پوشش محافظت دیپلماتیک قرار دهد که با مصونیت دیپلماتیک متفاوت است اما او گفت که هنوز تصمیم برای اینکار را نگرفته است. بنابراین در کل ما به نتیجه که به دنبال آن بودیم نرسیدیم، اما در هر صورت نشان داد که آزادی نازنین همچنان در اولویت کاریش است.»

همسر نازنین زاغری در توضیح این که چرا چرا وزارت خارجه کشورش تاکنون حاضر نشده است نازنین را تحت پوشش محافظت دیپلماتیک قرار دهد، گفت: «وزیر خارجه گفت که او می خواهد در این رابطه محتاطانه عمل کند، زیرا احساس می‌کند که فعلا این اقدام معقولی نیست و وزارت خارجه این کار را به رغم اینکه نازنین حائز شرایط دریافتش است، منطقی نمی‌داند.

وزیر خارجه بریتانیا به آقای رتکلیف گفته است که بنا دارد در حاشیه اجلاس آتی مجمع عمومی ملل متحد در نیویورک با آقای ظریف دیدار کند. همسر نازنین زاغری گفت که به جرمی هانت گوشزد کرده که به کمپین خود برای آزادی نازنین تا برگشتش به خانمان در بریتانیا ادامه خواهد داد.

آقای رتکلیف گفت که دخترش که هم اکنون چهارساله است، با مادرش در زندان دیدار میکند، اما نمیتواند با او به زبان انگلیسی صحبت کند.

خانم زاغری که بیش از دو سال پیش برای دیدار با خانواده اش به ایران سفر کرده بود، به اتهامات امنیتی توسط سپاه دستگیر، و در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد. او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد رویترز نیز رسما اعلام کرد که خانم زاغری یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG