لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

آیا دولت روحانی در برخورد با دانشجویان، با دادستانی همکاری کرده است؟


 عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران

درحالیکه دانشجویان دانشگاه‌های مختلف تهران و تعدادی از نمایندگان مجلس به احکام قضایی علیه دانشجویان بازداشتی اعتراض دارند، دادستان تهران برخی از دانشجویان بازداشتی را به جریان‌های سیاسی خاص منسوب دانست.

عباس جعفری دولت آبادی شنبه ۹ تیر در جمع خبرنگاران ضمن رد انتقادات به احکام قضایی علیه دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراض‌های دی ماه سال گذشته، گفت برای پنج نفر حکم صادر شده که احکام صادره از یک تا پنج سال حبس است.

پیش از این برخی مقام های دولت از بازداشت دانشجویان ابراز بی اطلاعی کرده بودند اما دست کم یک نماینده مجلس می گوید نه تنها دولت بی اطلاع نیست بلکه وزارت اطلاعات با قوه قضاییه درباره برخی دانشجویان بازداشتی همکاری دارد.

برخی از نمایندگان مجلس و دانشجویانی که در هفته گذشته به احکام دانشجویان بازداشت شده در اعتراض‌های دی ماه گذشته انتقاد کردند، وزارت اطلاعات دولت روحانی را ضابط پرونده معرفی کرده و از دولت به شدت انتقاد کردند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس نیز روز پنج‌شنبه در پیامی توئیتری نوشت: «طبق اطلاع واصله، احکام سنگین علیه فعالان صنفی دانشجویی با استناد به گزارش‌ها و بازجویی‌های وزارت اطلاعات دولت تدبیر و امید صادر شده است.»

او سپس از رئیس جمهوری ایران به دلیل آنچه که «بستن دهان مخالفان» خواند، انتقاد کرد.

بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، تنها در هفته اول اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته دستکم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند.

محمود صادقی، نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نیز از جمله بازداشت شدگان بود که در اسفند ماه گذشته به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال «ممنوع‌الخروجی» محکوم شد.

ایالات متحده در ماههای گذشته بارها از سرکوب و بازداشت معترضان توسط حکومت ایران انتقاد کرده است. مقام های آمریکایی می گویند مردم ایران باید حق اعتراض و برگزاری تجمع داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG