لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

دانشجویان دانشگاه علامه هم به احکام قضایی سنگین دانشجویان اعتراض کردند


در هفتمین روز اعتراض ها به احکام سنگین دادگاه علیه دانشجویان دانشگاه تهران، دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی نیز در اعتراض به این احکام تجمع کردند.

اخبار و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی روز شنبه دوم تیر در حالیکه پلاکاردهایی در اعتراض به احکام سنگین قضایی علیه دانشجویان بازداشت شده در دی ماه سال گذشته در دست داشتند، تجمع کردند.

روی این پلاکاردها شعارهایی از جمله : «دانشگاه خصوصی شده، زندان عمومی شده»، «احکام قضایی دانشجویان باید لغو شود» و «ما بیشماریم آقای قاضی» نوشته شده است.

دانشجویان دانشگاه علامه در ادامه طوماری امضا کردند و در آن همبستگی خود را با دانشجویان و فعالان صنفی بازداشت شده اعلام کردند.

اعتراض دانشجویان به صدور احکام سنگین، از جمله احکام ۵ و ۸ سال زندان علیه برخی از دانشجویان بازداشت شده در اعتراض های دی ماه سال گذشته، صورت گرفته است.

شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی روز شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که برای ۱۱ نفر از دانشجویان معترض که اکثرا از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران هستند، احکامی صادر شده است .

او به عنوان نمونه گفت که برای یکی از دانشجویان که متولد سال ۷۵ است، ۸ سال حبس در نظر گرفته شده است.

در این بین، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی و فعالان حقوقی در انتقاد از احکام سنگین قضایی علیه دانشجویان، به رفتار قوه قضائیه با پرونده هایی نظیر قتل‌های محفلی کرمان در ۱۶ سال پیش اشاره کردند. در آن پرونده تعدادی از اعضای یک پایگاه بسیج، خودسرانه افرادی را که گمان می‌کردند خلاف کار هستند، به قتل رساندند.

منتقدان به قوه قضائیه نوشته اند که چگونه احکام سنگین علیه چند دانشجو که داخل دانشگاه تجمع اعتراضی کردند صادر شده اما متهمان به قتل چند نفر، هم اکنون آزاد هستند.

اعتراض‌ها در دانشگاه تهران

دانشجویان معترض که هفته گذشته در دانشگاه تهران به احکام قضایی علیه همکلاسی‌ها خود اعتراض کردند، عنوان کرده‌اند که وزارت علوم نباید ادعا کند که موضوع از دست دولت خارج است چرا که ضابط پرونده دانشجویان، وزارت اطلاعات بوده است.

دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای اخیر با برگزاری تجمع‌های اعتراضی اعلام کردند که تا تغییر وضعیت پرونده قضایی دانشجویان بازداشتی و دخالت وزارت علوم برای تغییر این احکام، در امتحانات پایان ترم شرکت نمی کنند.

روز چهارشنبه ۳۰ خرداد، معاون فرهنگی وزیر علوم در پایان چهارمین روز اعتراض دانشجویان به خبرگزاری‌ها گفت که وزارت علوم اسامی دانشجویان دارای احکام قضایی را در اختیار دادستانی تهران قرار داده است تا در پروسه تجدید نظر وضعیت آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

غلامرضا غفاری گفت که تاکنون احکام چهار دانشجوی پسر و دو دانشجوی دختر، از بازداشت شدگان اعتراض های دی ماه سال گذشته، اعلام شده است که بسیاری از جمله دانشجویان معتقدند که این احکام اولیه سنگین و به دور از انصاف بوده است.

او با بیان اینکه وزارت علوم برای تغییر احکام در مرحله تجدیدنظر، با دادستانی و قوه قضائیه ارتباط بر قرار کرده است گفت که در مرحله نخست باید دانشجویان لایحه تجدیدنظر ارائه دهند.

در همین رابطه، اواسط خرداد همچنین اعلام شد که یک دختر دانشجو از اهالی فریدون کنار که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت شد و اکنون در بابل زندانی است، به ۶ سال حبس محکوم شده است.

بنا به گفته پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، تنها در هفته اول اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته دستکم ۹۰ دانشجو بازداشت شدند.

محمود صادقی، دیگر نماینده تهران نیز از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ دانشجو خبر داده بود.

لیلا حسین زاده دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران نیز از جمله بازداشت شدگان بود که در اسفند ماه گذشته به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال «ممنوع‌الخروجی» محکوم شد.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض‌هایی در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض‌ها رنگ و بوی اقتصادی داشت، اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی نیز سر دادند.

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض‌ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالباتشان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG