لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

تجمع در دانشگاه امیر کبیر در اعتراض به احکام سنگین زندان برای دانشجویان بازداشتی


بسیجیان سعی در بر هم زدن تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر(پلی تکنیک) داشتند.
بسیجیان سعی در بر هم زدن تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر(پلی تکنیک) داشتند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر(پلی تکنیک) تهران در اعتراض به بازداشت دانشجویان و صدور احکام سنگین دست به تجمع زدند.

گزارشها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از آن است تعدادی از بسیجیان به این تجمع که یکشنبه ۲۰ اسفند برگزار شد حمله کرده و تلاش کردند دانشجویان را پراکنده کنند.

این تجمع یک روز پس از آن برگزار شد که کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور از صدور ۹ سال زندان برای سه فعال دانشجویی بازداشت شده در اعتراض‌های دی ماه امسال خبر داد.

بر اساس آن گزارش، دادگاه انقلاب لیلا حسین‌زاده دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، را به شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، را به یک سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور، و محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران نیز به دو سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

اتهام‌های این دانشجویان «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» اعلام شد.

مقام‌های دولتی در پی بازداشت گسترده دانشجویان پس از اعتراض‌های دی ماه امسال گفته بودند که دانشجویان به مرور آزاد خواهند شد، اما گزارش‌های روزهای اخیر از تداوم بازداشت‌ها حکایت دارد.

محمود صادقی، نماینده مجلس، به تازگی از تشکیل پرونده قضایی برای حدود ۵۰ نفر از این دانشجویان خبر داده است. چندین تشکل دانشجویی دانشکده‌های دانشگاه تهران نیز چهارشنبه نهم اسفند در نامه‌ای به وزیر علوم اعلام کردند که تعدادی از دانشجویانی که پیشتر بازداشت و آزاد شده بودند، دوباره به دادگاه انقلاب احضار شده و با اتهام‌های سنگینی مواجه هستند.

حوادث مربوط به اعتراض‌های دی ماه امسال، از جمله سرکوب و بازداشت‌های گسترده، نگرانی‌های نهادهای بین‌المللی از جمله عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر را نیز به دنبال داشته است.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا نیز نسبت به سرکوب و بازداشت گسترده معترضان ابراز نگرانی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG