لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۶

ماموران امنیتی ۱۳ نفر از هواداران محمد علی طاهری را بازداشت کردند


یکی از تجمع های اعتراضی هواداران محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، مقابل زندان اوین
یکی از تجمع های اعتراضی هواداران محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، مقابل زندان اوین

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ۱۳ نفر از طرفداران محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، را در روزهای اخیر بازداشت کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه ۲۰ شهریور گزارش داد که ماموران وزارت اطلاعات در این روز سه نفر از طرفداران آقای طاهری را که در اعتراضها به حکم اعدام او نقش داشته‌اند، بازداشت کردند. همچنین ۱۰ نفر دیگر نیز در روزهای گذشته به اتهام برنامه‌ریزی برای تجمع اعتراض آمیز به حکم اعدام آقای طاهری، در یک مهمانی در شهرری بازداشت شدند.

در حالی این رسانه حکومتی خبر بازداشت ها را داده که محمد علی طاهری با تاسیس موسسه فرهنگی «عرفان حلقه» و معرفی نوعی درمان با عنوان «طب مکمل»، در دهه هشتاد خورشیدی طرفداران بسیاری در ایران پیدا کرد، اما سال ۱۳۸۹ بازداشت و سال ۹۳ به اتهام فساد فی الارض به اعدام محکوم شد.

دیوان عالی کشور آن را نقض کرد اما سه هفته پیش وکیل آقای طاهری اعلام کرد که دادگاه انقلاب به همان اتهام او را به اعدام محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا نسبت به صدور حکم اعدام برای آقای طاهری و دستگیری هواداران او ابراز نگرانی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز دهم شهریور در این رابطه صادر کرد، اعلام کرد که اتهام وارده با تعهدات بین‌المللی ایران در خصوص احترام به آزادی بیان، دین و عقاید مغایرت دارد و اینکه حکم اعدام صرفا برای جرائم بسیار جدی است.

بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا، دستگیری شماری از پیروان آقای طاهری به اتهامی مشابه، جای سؤال دارد و بسیار نگران کننده است.

آقای طاهری ۶۱ ساله از حدود شش سال قبل، که دادگاه او را به اتهام کفرگویی و توهین به مقدسات به پنج سال حبس محکوم کرد، در زندان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG