لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

دستور روحانی به وزرای دادگستری و کشور برای رسیدگی به لغو سخنرانی مطهری در مشهد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از وزرای کشور و دادگستری خواست تا لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد را بررسی کرده و متخلفان آن را معرفی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی روز دوشنبه یکم آذر، یک روز پس از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد به دستور دادستان این شهر، طی نامه‌ای به وزرای کشور و دادگستری نوشت: «اتفاقی که در شهر مشهد رخ داد، مایه شرمساری است. وزارت کشور و دولت تدبیر و امید در قبال ملت ایران و به ویژه مردم مشهد مسئولیت دارد که از حقوق اساسی آنان دفاع نماید.»

آقای روحانی که نامه خود را در واکنش به نامه روز یکشنبه علی مطهری به خود نوشته، در ادامه ضمن تکان دهنده خواندن گزارش علی مطهری از اتفاقات مشهد آورده است: انتظار از قوه قضائیه از جمله حمایت از آزادی بیان به موجب قانون اساسی، و مقابله با کج اندیشی در اجرای قانون است. او اضافه کرده که امیدوار است رئیس قوه قضائیه دستور رسیدگی سریع به این حادثه را صادر نموده و نتیجه آن را به مردم اعلام کند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در پی لغو سخنرانی خود در مشهد، با نگارش نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به این موضوع اعتراض کرد.

او در این نامه لغو سخنرانی خود در مشهد را «داعش گونه» توصیف کرد و نوشت که امیدوار است امام جمعه مشهد در این موضوع نقش نداشته باشد.

قرار بود علی مطهری روز یکشنبه به مناسبت اربعین در مراسمی که توسط مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی تدارک دیده شده بود، سخنرانی کند.

بتول گندمی، دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی گفت که این تشکل تمام مجوزهای قانونی را گرفته بود اما شب قبل از مراسم، دادستانی اجرای برنامه را در تالار رازی ممنوع کرد و وقتی برگزارکنندگان سالن دیگری را آماده کردند، اجازه اجرای مراسم در آن سالن نیز داده نشد.

شکایت از دادستان مشهد

در همین رابطه، مصطفی ترک همدانی، وکیل علی مطهری، اعلام کرد که شکایت این نماینده مجلس از دادستان مشهد به دادسرای کارکنان دولت ارائه شده است.

آقای مطهری روز یکشنبه اعلام کرده بود که دادستان مشهد به او گفته سخنرانی را به دلیل نامه‌ای که به دست او رسیده، لغو کرده است.

به گفته آقای ترک همدانی این اقدام دادسرا غیرقانونی بوده و به همین دلیل به وکالت از آقای مطهری شکایتی به دادسرا ارائه داده است.

از سوی دیگر، معاون استانداری خراسان رضوی نیز به خبرگزاری ایرنا گفت که استاندار خراسان روزهای شنبه و یکشنبه تلاش کرد تا برای جلوگیری از لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس، با دادستان مشهد تماس بگیرد اما دادستان به تلفن و نامه استاندار پاسخ نداد. به گفته جواد حسینی، استاندار حتی روز یکشنبه با دادستان کل و روسای قوه قضائیه و مقننه تماس گرفته و نامه نگاری خود به مقامات دادستانی را ادامه داد اما حاصلی نداشت.

معاون استانداری خراسان رضوی با توضیح اینکه دادستانی برای جلوگیری از سخنرانی، دومین سالنی که برگزارکنندگان مراسم تدارک دیده بودند را پلمب کرد گفت که ماموران حتی فضای پذیرایی ناهار میهمانان این مراسم و دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان را هم پلمب کردند.

در پی این اقدام، وزیر کشور ایران روز یکشنبه دستور رسیدگی به موضوع را داد و معاون سیاسی وزارت کشور نیز گفت که هیاتی از سوی این وزارتخانه برای بررسی و تهیه گزارش به مشهد اعزام شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG